"Sad nadějí bude místem setkání," říká umělkyně Věra Fina.

"Sad
21. května 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Každý den je dar – tento název nese charitativní putovní výstava, ale také je mottem autorky a umělkyně Věry Fina. Výtěžek chce umělkyně věnovat na výstavbu Sadu nadějí, místa na podporu lidí s rakovinou.

Sama Věra Fina si nemocí prošla, v nemocnici ale sobě i Bohu slíbila, že pokud se uzdraví, chce pomáhat ostatním. „Vernisáž výstavy Každý den je dar nabízí 12 obrazů ze zvířecí říše, každý obraz nese jméno pozitivní charakterní vlastnosti, která přísluší jak tomu zvířeti, tak lidem,“ popisuje výstavu autorka a dodává: „Je takovým zastavením, abychom v tom shonu života dokázali zastavit a zamyslet se – proč tu jsme a kam směřujeme. Protože ta nemoc mě osobně směřovala tímto směrem. Tenkrát jsem ještě neměla ani tušení, že jednou budu psát, malovat, vydávat kalendáře,“ usmívá se umělkyně a maminka v jednom Věra Fina.

Poslechněte si reportáž z výstavy a rozhovor s její autorkou:

 

Modřinka - obraz k zakoupení.

Výtěžek z výstavy i dalších projektů poputuje na stavbu Sadu nadějí. „Bude to místo pro onkologické pacienty. Zároveň bude sloužit jako poděkování – všem, kteří nemocným pacientům pomáhají, lékařům, rodině… Chtěla bych zde vystavit kapli, sochu anděla naděje v životní velikosti. Chtěla bych, aby se to stalo místem setkávání, aby si zde každý mohl zasadit svůj strom naděje. Naděje je totiž síla, která nikdy nesmí pohasnout,“ říká autorka Věra Fina a sama mluví ze své zkušenosti. „V nemocnici po operaci na jednotce intenzivní péči jsem slíbila sobě i Bohu, že když se uzdravím, začnu pomáhat,“ popisuje Fina. A tak se také stalo - umělkyně za svoji charitativní a veřejnou činnost získala již několik ocenění. 

Věra Fina s dcerou.

Charitativní projekt mediálně podpořila mimo jiné Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 nebo politik Pavel Bělobrádek. Putovní výstava, kterou můžete v Brně navštívit do června, dále poputuje do Prahy, Mladé Boleslavi a dalších měst. Více informací o projektu Sad nadějí naleznete na webu www.jeliman.net.

Výstava Každý den je dar.