Rytíři, dámy a poutníci

Rytíři, dámy a poutníci

– tak nazval svou novou publikaci mapující dějiny a současnost Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského církevní historik Mgr. Tomáš Parma, Ph.D., který pedagogicky působí na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Těmito slovy představuje Tomáš Parma Rytířský řád Božího hrobu jeruzalémského, jehož je on sám členem. Rytířské řády vznikly v době křížových výprav a měly hájit zbraněmi křesťanství v zemi Bible. Dnešní rytíři a dámy už se neohánějí mečem, ale účinnou charitativní pomocí. Výzkum Tomáše Parmy se týkal rovněž působení řádu v českých zemích:

Členem Rytířského řádu Božího hrobu jeruzalémského byl například i náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo český politik Mořic Hruban.

Svou novou knihu Tomáš Parma slavnostně představí dnes, ve středu 7. října v podvečer, v Arcibiskupském paláci v Olomouci. Z důvodů aktuálních protiepidemických opatření nebude prezentace knihy přístupná široké veřejnosti. Kniha je bohatě barevně ilustrovaná, čítá téměř 450 stran a ocení ji jak zájemci o problematiku rytířských řádů, tak o české dějiny obecně. 

Kniha církevního historika Tomáše Parmy Rytíři, dámy a poutníci je z produkce Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony