Ratzingerovu cenu letos dostanou Australanka a Francouz

Ratzingerovu cenu letos dostanou Australanka a Francouz
1. října 2020 Události Autor: Eva Svobodová

Jména nositelů Ratzingerovy ceny za rok 2020 dnes oznámili prezident Nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. Federico Lombardi a prezident Papežské rady pro kulturu, kardinál Gianfranco Ravasi na tiskové konferenci. Jejími 10. laureáty jsou letos Jean-Luc Marion z Francie a Australanka Tracey Rowlandová.

Ratzingerova cena je ocenění udělované od roku 2011 za vědecký přínos v oblasti biblické exegeze, patristiky nebo fundamentální teologie. Někdy se jí také přezdívá Nobelova cena za teologii.

74letý Jean-Luc Marion je žákem filozofa Jacquese Derridy a členem prestižní Francouzské akademie. Ve svém díle se zabývá zejména fenomenologií a vychází z křesťanských myšlenkových zdrojů. Teoložka Tracey Rowlandová, jež se narodila v roce 1963, studovala mimo jiné na Lateránské univerzitě a ve svém díle se zaměřuje na myšlení Josepha Ratzingera a Henriho de Lubaca. Od roku 2014 je členkou Mezinárodní teologické komise.

Oba laureáti by si cenu měli z rukou papeže Františka převzít 14. listopadu, a to spolu s peněžní odměnou 50 tisíc euro.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 11, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 11 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony