Rakouský festival připomenul osobnost českého kováře

Rakouský festival připomenul osobnost českého kováře
19. června 2018 Události Autor: Anežka Wiewiorková

O víkendu se čeští kováři účastnili festivalu Ferraculum v rakouském Ybbsitz spolu se svými kolegy z Austrálie, Ameriky, Ukrajiny, Slovinska, Dánska či Itálie. Snahou letošního ročníku akce bylo mimo jiné připomenout osobnost Čecha Alfreda Habermanna, od jehož smrti uplynulo deset let.

K poctě kováře Alfreda Habermanna vznikl památník, na kterém se podíleli umělci z celého světa. Je složený z 50 elementů, polovinu vytvořili na počest svého mistra kováři z Čech a Moravy. „Habermann byl mimořádnou osobností kovářství, je uznávaný po celém světě. S nadsázkou bývá označován za papeže kovářů. Letos uplynulo deset let od jeho smrti, těmi projekty Ferracula jsme se snažili jeho památku náležitě uctít, sdělil Proglasu umělecký kovář a spolupořadatel festivalu Petr Soudek. K tomu nejzajímavějšímu, co mohli návštěvníci o uplynulém víkendu vidět, podle jeho slov patří výstava mimořádných prací žáků a přátel Alfreda Habermanna, která potrvá do 31. srpna. „Kromě jiných se jí účastní také Habermannův synovec Leopold Habermann a další významný český kovář Karel Bureš,“ upřesnil Soudek. Vzpomínka na Habermanna proběhla také v místním kostele. „Po ceremoniálu se účastníci odebrali v průvodu na hřbitov, kde minutou ticha zavzpomínali na mistrův odkaz,“ doplnil Petr Soudek s tím, že právě v Ybbsitz si Habermann přál být pohřben.

Festival Ferraculum letos navštívilo více než tisíc lidí, pozvání přijalo na 250 odborníků z oblasti kovářství a kovového designu. Vzniklo 39 prací, které kováři zhotovili do soutěže před zraky diváků.

Foto: Přední představitelé regionů a kovářských obcí z celé Evropy zapalují plastiku „Feuer für Europa“, kterou vytvořil Alfred Habermann s kolektivem (zveřejněno se svolením Schmiedezentrum Ybbsitz)

 

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony