Rabín Rosen: „Projevy antisemitismu ukazují na mnohem větší problém.“

Rabín Rosen: „Projevy antisemitismu ukazují na mnohem větší problém.“
27. listopadu 2019 Události Autor: Alžběta Havlová

Po celém světě si dnes lidé připomínají ty, kteří jsou pronásledování pro svou víru. Ve Vlasteneckém sále Karolina v Praze se při příležitosti takzvané Červené středy dnes konala konference na téma Problémy náboženské svobody v Evropě, vystoupil na ní i rabín David Rosen.

„Židé v současnosti pro svou víru trpí a antisemitismus vzrůstá ani ne tak počtem osob, ale tím, že je v dnešní době jednodušší vyjádřit nenávistné názory,“ řekl Rosen, ředitel Mezinárodních mezináboženských záležitostí Amerického židovského výboru v Jeruzalémě, a pokračoval:  „Například na sociálních sítích, kde chybí kontrola nad rostoucí hrubostí vůči komukoliv, kdo se liší. Projevy antisemitismu ve společnosti ukazují na mnohem větší problém, indikátorem nejsou jen Židé . Je to tím, že Židé jsou jiní. Existuje mnoho výmluv, objevují se pokaždé, když je společnost nejistá ekonomicky nebo politicky,“ popisuje Rosen a uzavírá: „Nejlepší ochranou není jen posílení právního rámce, ale prevence, a to zejména ve vzdělání. To je prostor pro církve a další náboženské skupiny a instituce, které formují mladé lidi.“

David Rosen, bývalý vrchní rabín Irska, Proglasu také okomentoval vztahy Židů a křesťanů: „Je znakem doby, že křesťané a židé spolu mohou nejen nekonfliktně pracovat, ale také vyjadřovat své náboženské pohnutky. Zejména papež František má velmi dobré vztahy a vlastně je po sv. Petrovi první papež, který dobře zná židovskou komunitu a z doby působení v Buenos Aires má mezi židy i dobré přátelé,“ uzavírá.

Takzvanou Červenou středu si už druhým rokem připomíná i Česká republika. Mnohé veřejné budovy budou nasvíceny červeným světlem, které symbolizuje krev trpících náboženskou nesvobodou.