Všimli jsme si: Vatikánská diplomacie, sešit Jana Zahradníčka a týden manželství

15. února 2017 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

Výzvám pro současnou vatikánskou diplomacii, Národnímu týdnu manželství a představení nově objeveného básnického sešitu Jana Zahradníčka se bude věnovat aktuální vydání pořadu Všimli jsme si. Vysíláme ho v pátek 17. února 2017 od 16 hodin, opakujeme v sobotu v 11.05.

Přineseme například rozhovor s arcibiskupem Paulem Richardem Gallagherem (na snímku), vatikánským sekretářem pro vztahy se státy. Navštívil Českou republiku a jednal se svým protějškem, ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem, i ministrem vnitra Danielem Hermanem, jehož resort má na starosti záležitostí církví a náboženských společností. V rozhovoru, jehož celé znění je v aktuálním vydání Katolického týdeníku, arcibiskup Gallagher hovoří o modelech spolupráce států s katolickou církví a také o výzvách pro současnou vatikánskou diplomacii.

Po jedenácté probíhá v Česku Národní týden manželství, série vzdělávacích, kulturních i zábavných akcí, které mají v době kolem tzv. svátku zamilovaných upozornit na hodnotu manželského svazku. S mluvčím iniciativy Jiřím Ungerem jsme hovořili o motivech pro pořádání takové kampaně i o tom, jak se na ní podílejí křesťanští pořadatelé. Z archivu zazní úvaha kněze a psychiatra Maxe Kašparů, který diagnostikoval situaci institutu manželství v současné společnosti.

Moravská zemská knihovna v Brně představila nedávno objevený sešit, do kterého zapisoval básník Jan Zahradníček během pobytu ve vězení. Literární historici ho pokládali za ztracený, loni se ho ale podařilo nalézt v archivu leopoldovské věznice. Jaké nové informace o Zahradníkovi, jeho tvorbě a také jeho víře při pobytu za mřížemi objevený sešit nabízí? Uslyšíte také v aktuálním pořadu Všimli jsme si.

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony