Všimli jsme si: O Istanbulské úmluvě věcně a bez emocí

Všimli jsme si: O Istanbulské úmluvě věcně a bez emocí

Pořad v souvislostech


Debata o Istanbulské úmluvě
Audioarchiv
3. prosince 2018 Všimli jsme si Autor: Filip Breindl

V tuzemském křesťanském prostředí neustávají debaty o Istanbulské úmluvě o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, dokumentu Rady Evropy, jehož zastánci ho vnímají jako užitečný nástroj pomáhající potírat závěžný patologický jev, kritici - včetně českých a moravských biskupů, kteří záležitosti na jaře věnovali pastýřský list - v úmluvě spatřují rizika, protože podle nich některé formulace otevírají cestu ideologiím narušujícím přirozené pojetí rodiny. Věcně dokument rozebereme v diskusním pořadu na Radiu Proglas, který odvysíláme tento pátek 7. prosince 2018 od 9 hodin (opakování v sobotu 8.12. v 16.55 a v pondělí 10.12. po půlnoci). 

Záměrem je představit dokument, o jehož ratifikaci budou rozhodovat naši zákonodárci, bez emocí, které se často kolem Istanbulské úmluvy objevují, a nabídnout prostor pro argumentaci zástupcům různých částí názorového spektra včetně představitelky organizace pomáhající rodinám zasaženým domácím násilím. K diskusi tak usednou advokát Jakub Kříž, právní poradce katolických biskupů, publicista a překladatel Daniel Soukup, jenž mimo jiné k problematice debaty o Istanbulské úmluvy publikoval článek, ve kterém kriticky rozebral argumentaci katolických oponentů dokumentu, a také zakladatelka a ředitelka organizace Pro Dialog Jindřiška Krpálková, která se odborně věnuje asistenci rodinám s dětmi v potížích včetně domácího násilí.

Z časových důvodů na straně těchto hostů neodvysíláme debatu naživo, přineseme ale její nesestříhaný záznam. Účastníci diskuse mohou odpovědět i na vaše otázky, pokud je do této středy 5.12. do 10 hodin dopoledne napíšete na adresu vsimli@proglas.cz nebo na profil Radia Proglas na Facebooku.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony