První máj 2022: Očekávané události

První máj 2022: Očekávané události
1. května 2022 Události Autor: Filip Breindl

Vybíráme z událostí očekávaných pro 1. květen 2022, 3. velikonoční neděli.

Na svátek svatého Josefa Dělníka začínají ve farnostech májové pobožnosti. Strany, hnutí a spolky pořádají setkání u příležitosti Svátku práce. Studenti organizují Majáles.

Funkce se ujímá nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Ladislav Kudrna.

Bohoslužba v římské bazilice svatého Pavla za hradbami a modlitba u hrobu svatého Cyrila čeká slovenské poutníky, kteří přijeli poděkovat za loňskou návštěvu papeže Františka v jejich zemi.

Vlastivědné muzeum Olomouc zahájí výstavu Kriticky ohrožené jevy našich nářečí, která představí bohatství a rozmanitost nářečí. K vidění bude do konce června a koná se u příležitosti 70. výročí existence dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

Modlitbu za mír a za úrodu pořádá farnost a obec Jámy spolu s pallotiny a kněžími, kteří se na Žďársku narodili. Ke stromu života na kopec Vejduch se vychází od kříže u hřiště v 15 hodin. 

Při poutní bohoslužbě v táborském kostele apoštolů Filipa a Jakuba starokatolický biskup Pavel Benedikt Stránský požehná nově ulitý zvon Mistr Jan Hus. Ulil jej zvonař Michal Votruba z Myslkovic. Předchozí zvon byl zabaven za první světové války. 

Výstavu ke stému výročí odhalení pomníku Babička s dětmi v Babiččině údolí otevírá Muzeum Boženy Němcové v České Skalici. K vidění budou nikdy nezveřejněné dokumenty z archivu muzea ke vzniku sousoší včetně korespondence sochaře Otty Gutfreunda, fotografie či sádrový model prvního návrhu pomníku.

Na podporu neonatologických oddělení pečujících o předčasně narozená miminka je možné se zúčastnit charitativního běhu či procházky organizace Nedoklubko. Trasa i místo jsou libovolné, stačí se pouze zaregistrovat a své startovné věnovat jedné z 33 nemocnic s neonatologickým oddělením. Cílem je v tento den společně uběhnout a ujít 8 500 kilometrů, právě tolik dětí se u nás každý rok narodí předčasně. Více na www.miminkadodlane.cz.

Ukrajinská komunita v podvečer pořádá jako poděkování pro Pardubice koncert, výtěžek bude věnovaný ukrajinské armádě a zraněným ve městě Buča u Kyjeva.

Začíná 12. ročník květnové výzvy Do práce na kole. Potrvá celý měsíc.