První hospic v Moravskoslezském kraji

5. června 2007 Události Autor: Marek Pospíšil

Stavba prvního hospice v Moravskoslezském kraji – v Ostravě-Výškovicích – je hotova.

Stavba prvního hospice v Moravskoslezském kraji – v Ostravě-Výškovicích – je hotova. Zařízení ale začne sloužit nejdřív po prázdninách. Charitě Ostrava, která hospic buduje a bude ho provozovat, ještě chybí k zahájení provozu některé administrativní kroky, které vyžaduje zákon. Potřebné finance na dovybavení hospice ve výši téměř 9 milionů korun už má Charita shromážděny díky pomoci křesťanů z Německa a německé nadace Renovabis.  V tomto týdnu kraj žádá o registraci a začne jednat s ministerstvem zdravotnictví a se zdravotními pojišťovnami v rámci dohodnutých lhůt.

Hospic sv. Lukáše se začal stavět před dvěma roky. V kraji doposud neexistovalo zařízení pro nevyléčitelně nemocné lidi, kde by mohli důstojně, bez nesnesitelných bolestí a s blízkým člověkem u sebe  dožít své dny. Kvůli nedostatku peněz se dokončení hospice opozdilo. Původně měl objekt stát 96 milionů korun, jeho cena však vzrostla především kvůli kvalitnějšímu vybavení, které Charita chtěla. V domě bude na třicet hospicových lůžek pro klienty s přistýlkami pro rodinné příslušníky a čtrnáct lůžek pro stážisty a dobrovolné spolupracovníky. Samozřejmostí je také kaple, místnost rozloučení a zázemí pro duchovního. Součástí týmu budou také tři lékaři v třísměnném provozu, zdravotní sestry, ošetřovatelky, fyzioterapeut a psycholog.  O dalším průběhu vedoucímu k otevření hospice sv. Lukáše vás budeme informovat.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - šestá věta - Nicht mehr so breit; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony