Srdce ze svíček a pietní průvod připomínají památku bývalého prezidenta Václava Havla

První český prezident Václav Havel zemřel před devíti lety, lidé si ho připomínají srdcem ze svíček
18. prosince 2020 Události Autor: Anna Janošková

Uplynulo devět let od smrti posledního československého a prvního porevolučního prezidenta Václava Havla. Památku dramatika, esejisty a disidenta uctívají lidé na mnoha pietních místech - v Praze například při pochodu aktérů Sametové revoluce nebo v rámci akce Svíčka pro Václava Havla na Jungmannově náměstí. V Proglasu jsme hovořili s jeho dlouholetým přítelem teologem Tomášem Halíkem a s jeho blízkým spolupracovníkem, pomocným biskupem pražským Václavem Malým.

Před devíti lety zemřel politik, dramatik a někdejší disident ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova. „Pamatuju si ten moment. Zrovna jsem si pouštěl Otázky Václava Moravce, a najednou tam byla zpráva o jeho úmrtí. Ty dny jsem prožíval velmi silně, pamatuji si, jak to zasáhlo Vánoce v naší zemi, protože pohřeb byl před den před Štědrým dnem,“ řekl o vzpomínce na 18. prosinec roku 2011 teolog Tomáš Halík. „Zdálo se mi, jako by se na chvíli život naší země zastavil a Vánoce dostaly takovou zvláštní vážnost. Ne ale smutek a truchlení jako z nějaké tragické smrti. Václav Havel tu svůj úděl splnil. Spíše to dodalo těm Vánocům vážný duchovní rozměr.“

Osobu Václava Havla a jeho odkaz pro dnešní dobu popsal i pomocný biskup pražský Václav Malý. „Byl to především člověk pravdivý, k ostatním i sobě samému. Přiznal i své slabosti. Byl to zároveň člověk, který viděl vertikály i horizontály života. To je dodnes důležité, vidět dál než jenom do zítřka. Jeho heslo Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí je duchovní a společenský odkaz pro nás všechny, ne idealismus, jak to někteří popisují,“ řekl Proglasu Václav Malý a dodal, že je znepokojený některými hlasy veřejnosti, které Havlovi dávají za vinu nešvary dnešní doby.

Památku bývalého prezidenta Havla připomíná srdce ze svíček na Jungmannově náměstí v Praze. Letošní pieta je kvůli epidemii v komorním duchu a částečně on-line. Podle člena spolku Krátké kalhoty Tomáše Pikoly má organizace dosud hlášeno čtrnáct pietních akcí po celém Česku. Pražský průvod na Hrad je z nich podle ČTK největší. Pikola upozornil, že ohrnutí kalhot, tedy vzpomínkové gesto, které odkazuje k Havlovým povytaženým kalhotám při inauguraci v roce 1989, může udělat kdokoliv a kdekoliv bez ohledu na současnou situaci.

Celé rozhovory s Tomášem Halíkem i Václavem Malým si můžete poslechnout v audioarchivu vysílání Proglasu. S teologem a knězem Tomášem Halíkem jsme hovořili v pořadu Dopoledne s Proglasem. S pomocným biskupem Václavem Malým v rozšířené zpravodajské relaci 13+.

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony