Projektový maraton na pomoc v západoafrické Ghaně

Projektový maraton na pomoc v západoafrické Ghaně
9. prosince 2022 Události Autor: Anežka Hlávková

Pátý projektový maraton začíná dnes večer na stavební fakultě ČVUT v Praze a potrvá do neděle. Na něm budou účastníci z řad studentů i veřejnosti navrhovat nové využití komunitního centra v Ghaně pro organizaci Humanitas Afrika.

„Cílem projektového maratonu je vytvořit urbanisticko-architektonický plán pro Humanitas Afrika, kteří už dlouhodobě tady v této oblasti působí, mají už dvacetiletou historii. Oni sami se zamysleli nad tím, jestli, jak to tam staví a lepí, jestli by to nevyžadovalo dlouhodobější plánování. Nás oslovili, protože tyto projektové maratony děláme často, jestli by bylo možné, že bychom se zrovna tentokrát zaobírali jejich problematikou a my jsme to s radostí přijali,“ ozřejmil ve vysílání Proglasu cíl Projektového maratonu organizátor a iniciátor akce Jan Tilinger z Centra pro Mezinárodní rozvojové projekty ČVUT.

Projekty mohou navrhovat studenti i zájemci z široké veřejnosti. Podle Jana Tilingera může být motivace studentů pro zapojení se do tohoto projektového maratonu stejná, jakou zažíval on sám. „Když studenti projektují, počítají, vymýšlí, píší takzvaně do šuplíku, tak po čase přijdou o motivaci. A tady je to úplně něco jiného. Tady jsou přímo konfrontováni se zadavatelem. Oni jsou rovnou tím motorem, který vytváří budoucí projekt a dá se říct, že z těch jejich myšlenek určitě nějaká část bude použita.“ Mezi dalšími motivátory uvedl zkušenost multioborové spolupráce. Sám učí předmět Inženýrství v rozvojových zemích, který je otevřený studentům z jiných škol. „Tam jsem zjistil, že jakmile spolu spolupracují strojaři, stavaři, architekti, lidi ze zemědělky, antropologové, tak ty projekty vytvářejí mnohem kvalitněji, než když se jedná o jednooborové skupiny.“

Celý rozhovor s Janem Tilingerem, který vedla moderátorka Štěpánka Minárová, si můžete poslechnout ze záznamu: