Projekt prevence bezdomovectví v Brně slaví úspěchy

Projekt prevence bezdomovectví v Brně slaví úspěchy
19. června 2017 Události Autor: Petr Pospíšil

Už pět let v Brně funguje projekt prevence bezdomovectví Armády spásy. Spuštěn byl s úmyslem najít způsob, jak umožnit způsobilým a motivovaným klientům azylových domů přechod do běžného bydlení.

Pan M. se stal klientem Armády spásy v roce 2012, kdy musel z důvodu výrazného zvýšení nájemného opustit pronajatý byt. Po několika měsících strávených v azylovém domě se mu podařilo získat tréninkový byt v projektu Prevence bezdomovectví, který Armáda spásy realizuje ve spolupráci s městskou částí Brno-střed. Přes svůj věk (pán je příjemcem starobního důchodu) se snažil o zvýšení svého příjmu a průběžně se zajímal o nabídky pronájmu obecních bytů. V květnu 2017 byla jeho žádost úspěšná. Pan M. tak po pěti letech nebude klientem Armády spásy, ale normálně bydlícím občanem města Brna v nájemním bytě spravovaném městskou částí Brno-střed. Nájemní smlouvu má podepsanou a od 1. 7. 2017 již bude bydlet v novém. To jsou základní jednoduchá fakta jednoho složitého životního příběhu.

„Je to řekněme nadstavba takových těch standardních služeb sociální prevence, tzn. standardně to končí Azylovým domem, a toto je možnost těch lidí odejít z těch Azylových domů dál do nějakého dalšího dostupného bydlení. Ti lidé fungují v tréninkových bytech, ale konečná stanice je, že opouští ten náš projekt a jdou už do běžného nájemního bydlení“, popsal projekt prevence bezdomovectví oblastní ředitel David Jersák.

Od roku 2013 Armáda spásy spolupracuje s městskou částí Brno-sever. Výsledkem spolupráce bylo, že v květnu 2014 se do domu, konkrétně do dvanácti bytových jednotek na Francouzské ulici, nastěhovali první uživatelé. O rok později byla podepsána druhá smlouva o spolupráci, tentokrát s městskou částí Brno-střed, kde v současné době Armáda spásy využívá 21 bytů v ulici Bratislavská. Loni byla podepsána smlouva o spolupráci s městskou částí Brno-Královo Pole, kde má Armáda spásy k dispozici jeden byt. 

„Ono vždycky hodně záleží na tom, v jakém stupni propadu se ten člověk nachází. Je to o tom, že se ptáme toho uživatele, co by rád v životě, kam by chtěl dojít a co my můžeme udělat proto, abychom ho na cestě k tomu cíli doprovodili. Někdy zjistíme, že mu v té věci sami pomoct nemůžeme a tak se snažíme najít ten cíl takový, abychom tam našli tu společnou část cesty. Někdo hledá práci, někdo má zdravotní komplikace, někdo řeší nějakou závislost. Vždycky je to o tom, že se snažíme ten základní problém, který vedl k tomu, že o to bydlení přišel, společně řešit“, vysvětluje David Jersák konkrétní nabízenou pomoc.

Služba je poskytována podle zákona 108/2006 Sb., o sociálních službách §69 terénní programy.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony