Profesionalizace, solidarita a vstřícnost k uprchlíkům, popisuje P. Vacík ze Slovenska a Ukrajiny

Profesionalizace, solidarita a vstřícnost k uprchlíkům, popisuje P. Vacík ze Slovenska a Ukrajiny
18. března 2022 Události Autor: Filip Breindl

Kanadský kardinál českého původu Michael Czerny, vyslaný papežem Františkem do oblastí uprchlické krize z Ukrajiny, se dnes setká se slovenským premiérem Eduardem Hegerem. Kardinála Czerného doprovází jezuita Petr Vacík, vedoucí české redakce vatikánských médií. Své dojmy publikuje na jejich webových stránkách a ve vysílání Radia Vatikán. Spojil se také s Proglasem.

"Podle toho, co jsme slyšeli od těch, kteří na ukrajinsko-slovenských hranicích pracují, se situace změnila v tom smyslu, že profesionalizací a spoluprací mezi státními a dobrovolnickými organizacemi se velmi rychle daří distribuce uprchlíků do jiných měst i do zahraničí tak, aby se nehromadili poblíž hranic. Ta čísla jsou opravdu obrovská," popsal Petr Vacík zkušenost z rozhovorů se starosty východoslovenských obcí, policisty, představiteli Košického kraje i zástupci církví a humanitárních organizací na ukrajinské a slovenské straně hranice.

Vedle profesionalizace postupů ocenil také obecnou atmosféru vstřícnosti k uprchlíkům. "Doufejme, že skončila éra, kdy jsme říkali věci typu nepřijmeme uprchlíky, nepřijmeme žádného uprchlíka. Tohle je daleko za námi. Teď je tu obrovská vlna přirozené solidarity, která vychází zevnitř," hodnotí vedoucí české redakce Radia Vatikán. Připomněl, že po této výzvě postarat se o okamžité potřeby válečných běženců nastane další fáze, v níž půjde o začlenění nově příchozích do života v České republice, na Slovensku a v ostatních přijímajících zemích. "Musíme se na to připravit zkušeností, ale také jiným přístupem," uvedl Petr Vacík, který doprovází kardinála Czerného spolu s ukrajinským právníkem působícím na vatikánském Dikasteriu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.

Proglas vysílá českou relaci Radia Vatikán každý den ve 20.45, reprízy zařazujeme následující den, od pondělí do pátku v 5.45, o víkendu pak od 7 hodin. Zítra mimořádně pořad zazní až po přenosu ranní mše svaté k slavnosti svatého Josefa od 7.40.