Přístupné videohry i haptická grafika se o víkendu představí nevidomým v Brně

Přístupné videohry i haptická grafika se o víkendu představí nevidomým v Brně
9. května 2022 Události Autor: Jana Kuklová

Novinky v oblasti speciální výpočetní techniky prouživatele se zrakovým handicapem představí o víkendu 14. a 15. května vzdělávací akce Agora. 

Akce se uskuteční po patnácté ve středisku Teiresiás na Masarykově univerzitě v Brně. Je určená jak samotným lidem se zrakovým postižením, tak také všem, kteří se zajímají o přístupnost v oblasti informačních technologií. 

Program Agory je rozdělen na přednášky, vystavovatelskou sekci a workshopy. Na nich si návštěvníci mohou vyzkoušet a naučit se pracovat s jednotlivými produkty a technologiemi. “Jde například o haptickou  grafiku, která umožňuje nevidomým prohlédnout si tištěné materiály prostřednictvím hmatu. Na toto téma budeme mít na Agoře hned několik přednášek a vystavovatelských stánků. LIdé si tak budou moci vyzkoušet například vzdělávací sady vyrobené díky 3D tisku,” objasnil ve vysílání Proglasu Radek Pavlíček z pořadatelského týmu Agory.

Poprvé bude součástí Agory také herní zóna, kde se představí videohry přístupné pro nevidomé uživatele. “Takových počinů je velmi málo. Nebál bych se říct, že přístupných her je méně než pověstného šafránu. V naší herní zóně si lidé budou moci vyzkoušet dvě herní novinky,” doplnil Radek Pavlíček. Ten Proglasu také odpověděl na otázku, co návštěvníci na Agoře oceňují nejvíce: “Myslím, že to je bezbariérovost celé akce a prostředí, kde se Agora koná. Další výhodou je, že návštěvníci mají vše na jednom místě a během dvou dnů mohou navštívit přednášky, zúčastnit se workshopů nebo si prohlédnout vystavovatelskou část. Ne méně důležité ale je, že kolem Agory se vytvořila komunita lidí, kteří se chtějí vzdělávat a baví je si s ostatními zrakově handicapovanými uživateli vyměňovat zkušenosti,” objasnil Radek Pavlíček ze střediska Teiresiás na Masarykově univerzitě v Brně.

Návštěvníci letošní Agory si budou moci vyslechnout osm přednášek, prohlédnout si devět vystavovatelských stánků, vyzkoušet si dvě přístupné hry a vybrat si z pětadvaceti workshopů.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony