Připomínka Pražského povstání a další události 5. května 2021

Připomínka Pražského povstání a další události 5. května 2021
5. května 2021 Události Autor: Filip Breindl

Přinášíme přehled událostí očekávaných ve středu 5. května 2021.

Ambasáda Spojeného království odhalí v Praze pamětní desku dvěma britským vojákům, kteří se v květnu 1945 zapojili do Pražského povstání proti nacistům. Hlavní pietní akt k 76. výročí Pražského povstání se uskuteční u sídla Českého rozhlasu, navečer proběhne vzpomínka také na Staroměstské radnici.

Památku obětí závěrečných dnů nacistické okupace uctí také v obci Javoříčko na Olomoucku, kterou 5. května 1945 vypálilo komando SS. V Rakousku prožívají Den obětí nacismu, výročí osvobození koncentračního tábora Mauthausen.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken zahájí dvoudenní návštěvu Ukrajiny.

Papež František udělí obvyklou středeční generální audienci, lze ji sledovat v televizi Noe.

Registrace k očkování proti covidu-19 se otevírá pro věkovou skupinu od 50 do 54 let.

Pokračuje schůze poslanecké sněmovny, zabývat se má například návrhem na přeměnu dětských skupin. Odpoledne se má uskutečnit mimořádná schůze k některých ekonomickým předlohám.

Ústavní soud vyhlásí své rozhodnutí o návrhu Okresního soudu v Chrudimi na zrušení části trestního zákona, který pro kriminalizaci uživatelského pěstování konopí a přechovávání marihuany používá spojení "větší než malé množství". Podle chrudimského soudu jde o neurčitou formulaci.

Začíná dvoutýdenní období, kdy střední školy mohou organizovat vlastní přijímací zkoušky. Na dnešek připadá první termín jednotné přijímací zkoušky na víceletá gymnázia.

Apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David požehná  bytový dům v Ostravě-Kunčičkách, který zrekonstruovala Diecézní charita ostravsko-opavská.

Českokrumlovský soud projedná návrh na rehabilitaci Thomase Wieskeho, občana tehdejší NDR stíhaného za pokus o emigraci na Západ.

Restaurátor Václav Mašek začne pracovat na druhé etapě oprav mariánského sloupu uprostřed Velkého náměstí v Kroměříži.

A modrou barvou se dnes po deváté hodině rozzáří balkon brněnského Mahenova divadla. Stane se tak u příležitosti Světového dne plicní hypertenze. Modrá symbolizuje tuto nemoc, protože pacienti mívají často modré rty.

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Symfonie číslo 3 d moll - druhá věta - A tempo; Autor: Mahler Gustav; Dirigent: Bernstein Leonard; Sóla: Ludwig Christa - alt; Soubor: New Yokrkští sboroví umělci, Brooklynský chlapecký sbor
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Dopoledne s Proglasem
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony