Přijmout Afghánce odmítá také Rakousko, církve protestují

Přijmout Afghánce odmítá také Rakousko, církve protestují
6. září 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Rakousko oznámilo, že daruje Íránu milion covidových vakcín AstraZeneca. V minulosti země podobně podpořila například Bosnu, Libanon či Gruzii. Podle rakouského ministra zdravotnictví Wolfganga Mücksteina jde o pomoc v rámci podpory blízkovýchodních zemí, do nichž nyní proudí uprchlíci z Afghánistánu po převzetí moci hnutím Tálibán. Vakcíny mají přispět ke stabilizaci regionu. 

Jedná se o oficiální strategii rakouské vlády, jež se opírá o jednání ministrů EU z minulého týdne, kteří se většinově shodli na podpoře uprchlíků z Afghánistánu v sousedních zemích, nikoliv v Evropě. Poskytnout jim ochranu přijetím v Rakousku Vídeň odmítá.

Proti tomu vystupují představitelé církví, na kabinet v posledních dnech apelují, aby svůj postoj přehodnotil. Synodní předseda rakouské evangelikální církve Peter Krömer nově varoval, že afghánští uprchlíci, zvláště křesťané, jsou v zemích jako Írán či Pákistán vystaveni útlaku. Rakouskou vládu proto požádal, aby udělila azyl 250 afghánským rodinám. K přijímání Afghánců vyzývá západní země také papež František.

Zdroj: ČTK, Kathpress

Ilustr. foto: Pavel Šaněk, Radio Proglas

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony