Prezident Zeman je na návštěvě Vatikánu

Prezident Zeman je na návštěvě Vatikánu
24. dubna 2015 Události Autor: Petr Pospíšil

Papež František dnes dopoledne přijal na soukromou audienci prezidenta Miloše Zemana a jeho ženu Ivanu. Po zhruba hodinové audienci se připojil i zbytek české delegace. Papež během audience požehnal základním kamenům hospice v Hradci Králové a domova pro seniory v Újezdu u Brna. Zeman papežovi předal dary: kopii sošky Pražského Jezulátka a pět aktovek, jednu klasickou a čtyři v základních liturgických barvách - zelenou, bílou, červenou a fialovou.

Zeman má ještě na programu návštěvu baziliky sv. Petra, poležení květin u hrobu Jana Pavla II., kardinála Josefa Berana a návštěvu papežské koleje Nepomucenum či kaple sv. Jana Nepomuckého.

Spolu s prezidentským párem zamířili na oficiální návštěvu do Vatikánu také kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner či opat strahovského kláštera Michael Pojezdný.

Na palubě prezidentského speciálu do Říma byl i pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad. Dva jeho studenti, šestnáctiletá Magdalena Krchňavá z Buchlovic a Denis Janošek z Hodonína, se rovněž zúčastnili audience u papeže. Předali mu vázu naplněnou kamínky, které symbolizují modlitby za oběti v Iráku i jinde ve světě. Tento nápad se podle jejich slov zrodil, když nevyšla návštěva papeže Františka v České republice u příležitosti 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

(Zdroj: s využitím ČTK a idnes.cz)