Představení anglikánů i katolíků: Princ Philip dával vynikající příklad věrnosti a služby

Představení anglikánů i katolíků: Princ Philip dal vynikající příklad věrnosti a služby
10. dubna 2021 Události Autor: Kateřina Vitouchová

Pohřeb prince Philipa, manžela královny Alžběty II., dnes Buckinghamský palác ohlásil na příští sobotu 17. dubna. Zádušní mše začne v 15.00 (v 16.00 SELČ) v kapli svatého Jiří ve Windsoru. Vévoda z Edinburghu skonal včera ráno právě na windsorském hradě, v červnu by oslavil 100. narozeniny. Británie vstoupila do osmidenního státního smutku. R.I.P.

Přání vzdát díky Bohu za jeho mimořádný život oddané služby vyslovil primas anglikánské církve Justin Welby, arcbiskup z Canterbury. Princ Philip podle něj důsledně upřednostňoval zájmy druhých před svými a dával tak vynikající příklad křesťanské služby. „Ve své důrazné obhajobě ochrany přírody byl už více než půl století prorockým hlasem, když přivedl lidi celého světa k novému zájmu a odhodlání jednat pro budoucnost naší planety," formuloval Welby a v ocenění dobročinnosti vévody z Edinburghu zmínil i jeho podporu mezináboženského dialogu. Nejdéle sloužící královský choť v historii země se s Alžbětou oženil v listopadu 1947. "Bylo to manželství založené na přátelství a vzájemné úctě a udržované společnou vírou v Krista," podtrhl canterburský arcibiskup.
O modlitbách za zesnulého manžela Jejího Veličenstva, za královnu a celou královskou rodinu ujistil v kondolenci i katolický primas Anglie a Walesu, westminsterský arcibiskup Vincent kardinál Nichols. „Jak moc budeme postrádat jeho přítomnost a charakter, tak plný života a síly!“ prohlásil. Prince Philipa vyzdvihl jako „věrného a oddaného“ manžela, vzor "vytrvalé loajality a radostně vykonávané povinnosti“.
Prostřednictvím státního sekretáře Svatého stolce kardinála Pietra Parolina poslal soustrastný telegram do Velké Británie papež František. Ve vzpomínce na vévodovu oddanost manželství a rodině, jeho cenný vklad veřejné službě a angažovanost pro vzdělání a pokrok příštích generací ho svěřuje milosrdné lásce Krista Vykupitele, vzkázal. Královský pár přijal ve Vatikánu v dubnu 2014. Za Františkův dar, trojici pamětních medailí pontifikátu, tehdy princ Philip poděkoval se svým pověstným humorem: „To je jediná zlatá medaile, jakou jsem kdy vyhrál.“ 
Britský list The Guardian v charakteristice Jeho královské Výsosti zmiňuje neokázalý intelektuální zájem o teologii.

zdroje: rcdow.org.uk, archbishopofcanterbury.org, americamagazine.org, ČTK

foto: pixabay.com

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony