Poslední červnový den 2022 a jeho očekávané události

Poslední červnový den 2022 a jeho očekávané události
30. června 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z událostí 30. června 2022, kdy je podle katolického kalendáře památka svatých Prvomučedníků římských – těch, které dal císař Nero popravit během prvního pronásledování křesťanů v Římě, po požáru města roku 64. Zároveň je Den ozbrojených sil České republiky. 30. června 1918 se odehrála slavnostní přísaha tisíců československých legionářů v městečku Darney před odjezdem na frontu. Francie tam potvrdila právo Čechů a Slováků na samostatnost a vlastní stát. Svátek slaví Šárka.

Arcibiskup Jan Graubner, který včera dostal od papeže Františka pallium - symbol dobrého pastýře - se rozloučí s Olomoucí, kde působil 30 let. Mše v katedrále svatého Václava začne v 17 hodin. V sobotu Jan Graubner převezme úřad pražského arcibiskupa.

V Madridu končí třídenní summit Severoatlantické aliance, na kterém se vůdci tří desítek členských zemí NATO zavázali posílit východní křídlo bloku, stupňovat obrannou pomoc Ukrajině a formálně spustit proces přijímání Švédska a Finska do aliance. Ještě před dnešním jednáním Severoatlantické rady, věnovaném boji proti terorismu a potravinové krizi či vytvoření inovačního fondu NATO, se má český premiér Petr Fiala sejít s korejským prezidentem Jun Sok-jolem a jednat o prohloubení hospodářské spolupráce.

Premiér Petr Fiala se poté večer v Praze setká s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Proberou spolu pracovní plán Evropské rady během předsednictví ČR v Radě EU a přípravu neformálního summitu, který se uskuteční v Praze.

Na pražském Vítkově dnes vojáci oslaví Den ozbrojených sil. Na čestném dvoře národního památníku se uskuteční slavnostní nástup, během kterého náčelník generálního štábu Aleš Opata předá funkci svému nástupci Karlu Řehkovi. Součástí programu bude i předání funkce náčelníka Vojenské policie Otakaru Foltýnovi, který bojový prapor a post převezme od svého předchůdce Miroslava Murčeka.

Děti základních a středních škol dnes obdrží vysvědčení.

Funkci ministra školství opustí Petr Gazdík z hnutí STAN, který se rozhodl rezignovat kvůli svým stykům s obviněným lobbistou Michalem Redlem. Od pátku ho vystřídá jeho spolustraník, poslanec a odborník na ústavní a mezinárodní právo Vladimír Balaš. Jde o první změnu ve vládě pětikoalice.

V Česku dneškem po téměř čtyřech měsících skončí nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Státu a samosprávám umožňuje pružněji reagovat při ubytovávání lidí utíkajících před ruskou vojenskou invazí a umisťovat je i do některých prostor, kam by to jinak nebylo možné. Kabinet však v posledních týdnech prosadil několik novel zvláštních zákonů k migrační krizi, které umožní potřebná opatření uplatňovat i po konci nouzového stavu.

V Karlových Varech dnes začne prodej lístků na první dva dny 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Festival začne oficiálně v pátek 1. července a potrvá do 9. července. Pro diváky přichystal na 170 celovečerních a krátkých filmů i řadu doprovodných akcí. Hlavními hosty letošního ročníku budou australský herec Geoffrey Rush, americký herec a producent Benicio del Toro a americký herec a režisér Liev Schreiber.

Poutníci se vydají z Teplé po starobylé poutní stezce do Skoků u Žlutic nebo i z Vyššího Brodu do Římova.

Evropský průvod s vlajkami Evropské unie a Prahy, který povede z Hradčanského náměstí přes Karlův most k Rudolfinu, zahájí oslavy předsednictví Česka v Radě EU. Některé budovy, např. Nová radnice na Mariánském náměstí, budou nasvíceny do barev unie.