Pořadatelé Štetl festu: Chceme hledět i do budoucnosti židovství

Pořadatelé Štetl festu: Chceme hledět i do budoucnosti židovství
8. června 2022 Události Autor: Eva Svobodová

Nový mezinárodní festival židovské kultury Štetl fest představili organizátoři z řad Židovské obce a spolku Štetl v Brně. V jihomoravské metropoli se bude konat o prvním zářijovém víkendu. Od ostatních podobně laděných přehlídek ho odlišuje to, že je pořadatelem právě Židovská obec Brno, která chce reflektovat nejen židovskou minulost a holokaust, ale hledět i do budoucnosti.

Jak také řekla Proglasu Eva Yildizová ze spolku Štetl, festivalový program proběhne s ohledem na židovskou tradici, například šabatové zvyklosti: „Festival začne v pátek 2. září v dřívějších odpoledních hodinách tak, aby koncerty a divadla mohly skončit do 20 hodin. Ve 20 hodin se rozsvítí svíčky s modlitbou a dětské sbory zazpívají šabatové písně. Pak vyzveme diváky, aby zasedli ke stolům a komunitně svátek šabat oslavili. Nebudeme po nich chtít, aby žehnali vínu a chlebu, ale myslíme si, že je důležitější sdílet duchovno, vypnout telefon, povídat si, přemýšlet o tom, co by člověk v životě chtěl a co by mohl bližnímu poskytnout,“ vysvětlila.

Hlavní téma Štetl festu souvisí s projektem tzv. Knihovny ukradených nadějí. Jedná se o soubor 12 tisíc svazků židovských liturgických knih, které nacisté zabavili židovským obyvatelům Čech a Moravy. V nedávné době je do vlastnictví získala Židovská obec Brno, která je nyní zpracovává. Jak v souvislosti s představením festivalu uvedla, velká část knih je podepsaná, takže jedním z cílů projektu je i pokusit se najít potomky původních majitelů a knihy jim vrátit.

Účast přislíbili také rabíni z tuzemska i zahraničí včetně Rava Daniela Landese z Jeruzaléma. Přijet má také izraelský publicista Tuvia Tenenbom, autor do češtiny přeložených knih jako Chyťte žida! nebo Spím v Hitlerově pokoji.

Štetl fest se v Brně uskuteční v dnech 2.-4. září 2022, program a podrobnější informace pořadatelé v brzké době zveřejní na www.stetl.cz.

NyníPísně
Píseň: Já ji měl rád (2017); Interpret: Malina Brothers, Malina Luboš; Album: Malina Brothers & García Kateřina
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní proud