Pondělí 5. listopadu 2018 - očekávané události

5. listopadu 2018 Události Autor: Filip Breindl

Přinášíme výběr událostí očekávaných v pondělí 5. listopadu 2018.

Na návštěvě Číny je český prezident Miloš Zeman i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Plenární zasedání rakouských katolických biskupů začíná v klášteře Michaelbeuern. Francouzští biskupové pokračují v jednání v Lurdech.

V řadě měst se koná ustavující zasedání zastupitelstva s volbou starostů a radních, proběhne například v Olomouci, Příbrami, Jindřichově Hradci, Klatovech, Jičíně, Děčíně, Přerově, Karviné, Opavě, Vsetíně nebo Hodoníně.

Potomci manželů Belánikových, kteří ukrývali dva židovské bratry na útěku před transportem do nacistického koncentračního tábora, převezmou v krnovské synagoze ocenění jeruzalémského památníku holokaustu Spravedlivý mezi národy. Zúčastní se i Alexander Fried, jemuž Belánikovi pomohli.

Ján Kucjak ze Slovenska a Daphne Caruanová Galiziová z Malty, dva nedávno zavraždění novináři, dostanou posmrtně německou mediální cenu Zlatá Viktorie v kategorii svobody tisku.

Bohoslužbu se vzpomínkou na lidi, kteří žili a zemřeli na ulici, pořádá Městská charita České Budějovice v tamním studentském kostele Svaté Rodiny. Začátek je v 16 hodin, součástí bude sbírka oblečení a dalších věcí pro bezdomovce.

Osmý ročník listopadového Festivalu svobody začíná v Bratislavě, program filmových projekcí, diskusí, výstav či divadla pořádá slovenský Ústav paměti národa. Letos se přehlídka zaměřuje na události roku 1968.

Stejné zaměření má i minifestival Padesát na pátou, který připravil Památník národního písemnictví ve strahovském klášteře v Praze.

Začíná Týden vědy a techniky, popularizační akce pořádaná Akademií věd, která zpřístupní některá pracoviště, pořádá také výstavu v poslanecké sněmovně.

V Praze-Vršovicích otevřou lávku nesoucí jméno Vasyla Makucha, Ukrajince, který se před 50 lety upálil na protest proti sovětské okupaci Československa a proti rusifikaci své vlasti.

Institut pro křesťansko-demokratickou politiku pořádá v Malostranské besedě v Praze debatu věnovanou mediální manipulaci a dezinformacím. Zúčastní se autorka knihy Průmysl lži Alexandra Alvarová, novinář Marek Wollner a Radko Hokovský ze skupiny Evropské hodnoty.

Ve vstupní síni radnice v Telči začne výstava fotografií, které student místního gymnázia Jakub Hejl pořídil mezi seniory, klienty domácí hospicové péče. Cílem výstavy je přiblížit tuto formu starosti o nemocné a staré lidi v jejich prostředí.

V sakristii olomoucké katedrály svatého Václava večer proběhne další Setkání u studny, akce nabízející zastavení s umělci v duchovním prostředí. Dnešními hosty budou manželé Alena a Jan Jemelkovi, milovníci nejen výtvarného umění.

14. kolo domácí fotbalové ligy uzavře dohrávka mezi týmy Liberce a Mladé Boleslavi.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony