Poláci připravují televizní reality show o uprchlících

Poláci připravují televizní reality show o uprchlících
31. srpna 2018 Události Autor: Pavel Chaloupka

Polská televize TVN oznámila, že na podzim odvysílá reality show o uprchlících. Připravovaný pořad "Vraťte se, odkud jste přišli" rozpoutal v zemi polemiku o snaze producentů přiživit se na lidském utrpení, překračování etických hranic a zbavování uprchlíků lidské důstojnosti. Televize argumentuje, že chce zlepšit pochopení citlivého a kontroverzního problému.

Moderátor pořadu Piotr Kraśko vyrazil v doprovodu šesti Poláků - tří odpůrců přijímání migrantů v Polsku a tří stoupenců evropského přístupu k migraci - proti proudu uprchlíků přes Německo, Rakousko, Maďarsko, Srbsko, Řecko, Libanon až do iráckého Kurdistánu. Skoro měsíc všichni žili "jako uprchlíci" a poznávali jejich příběhy - bez peněženky a mobilního telefonu, v táborech pro utečence či na lodi s převaděči. Měli poznat realitu, aby se na konci ukázalo, zda a jak změnili na migraci názor. "Chtěli jsme se dozvědět, zda je dobře, že v Polsku uprchlíky nepřijímáme, ačkoli v jiných zemích jsou jich statisíce. Zda chtějí v Evropě vybudovat islámský stát, anebo normálně žít. Zda chtějí nařizovat ženám nosit burku, anebo se raději těšit ze svobody. Ta cesta mohla změnit naše názory, ale ve skutečnosti změnila nás samé," vysvětloval Kraśko. Podle něj nic nenahradí bezprostřední setkání s lidmi a jejich problémy. Hodně Poláků se ale s uprchlíky v životě nesetkalo, nemluvilo s nimi, nedozvědělo se, proč utekli z vlasti, přestože většina uprchlíků se o svůj příběh ráda podělí, protože mají pocit, že svět na ně zapomněl.

Účast na přípravě show odmítly podle konkurenční televize TVP humanitární organizace, které pochybují o etické stránce věci. "Příjemci naší pomoci utrpěli trauma, unikli válce, viděli umírat členy své rodiny a další strašné věci. V pořadu se nejspíš bude hrát právě na tyto emoce, kterých bychom je chtěli ušetřit," řekla nadaci Thomson Reuters Malgorzata Olasińská-Chartová, která v Polsku koordinuje humanitární pomoc pro Sýrii. Mluvčí Polské humanitární akce Jakub Belina-Brzozowski usoudil, že TVN mohla mít dobrý záměr, ale udělala chybu, že se soustředila na Poláky, místo na uprchlíky. Pořad přirovnal k "pornografii bídy".

Většina Poláků se podle průzkumů staví proti přijímání uprchlíků. V červencovém průzkumu agentury CBOS jen pět procent dotázaných usoudilo, že Polsko by mělo bezpodmínečně přijmout lidi, kteří utíkají před boji.

Reality show se opírá o australský formát "Go Back to Where You Came From" (Vrať se, odkud jsi přišel) z roku 2011. Od té doby si jej upravili mimo jiné v Dánsku, Nizozemsku, Švédsku, Německu či Belgii. Přípravy na polskou verzi trvaly asi rok a výsledkem mají být čtyři díly.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony