Pohřeb salesiána P. Václava Altrichtera v Kroměříži: Uměl naslouchat a darovat sám sebe

Pohřeb salesiána P. Václava Altrichtera v Kroměříži: Uměl naslouchat a darovat sám sebe
7. ledna 2023 Události Autor: Nikola Samcová

V kapli Povýšení svatého Kříže kroměřížského kláštera Milosrdných sester svatého Kříže se dnes blízcí a přátelé, spolupracovníci i bývalí farníci naposled rozloučili se salesiánem paterem Václavem Altrichterem. Kněz a vystudovaný varhaník s tvrdou zkušeností komunistického pronásledování zemřel na stejném místě při mši 31. prosince ve věku 85 let. 

Dnešní zádušní bohoslužbě v přímém přenosu televize Noe předsedali biskupové z Olomouce a Ostravy, Antonín Basler a Martin David. Tělo zesnulého bude uloženo do řádového hrobu ve Fryštáku. 

Václav Altrichter se narodil jako nejstarší z pěti dětí 14. října 1937 v Ostravě-Zábřehu. Po absolvování Vyšší hudebně-pedagogické školy (pozdější Janáčkovy konzervatoře) působil jako varhaník, bohosloveckou fakultu studoval v Olomouci v letech 1968–1973. Kněžské svěcení přijal 23. června 1973. V duchovní správě pracoval ve Frýdku, v Novém Bohumíně a Orlové (tam v roce 1979 zahájil salesiánský noviciát), v Rožnově pod Radhoštěm a Rybí na Novojičínsku, v Ostravě-Třebovicích, u sester boromejek v Praze-Řepích, ve Valašském Meziříčí a v Kroměříži ve farnosti sv. Mořice a u sester sv. Kříže. Brutální nátlak vyšetřovatelů StB roku 1984 v Kopřivnici přestál s trvalými zdravotními následky. 

Byl vyhlášeným zpovědníkem a duchovním rádcem, pamětníci vypovídají o jeho vlídnosti a smyslu pro humor.

Dnes při pohřební liturgii mu v jedné ze závěrečných řečí poděkoval kaplan farnosti sv. Mořice v Kroměříži P. Jiří Orság: „Mnoha lidem jste se zapsal velmi hluboce a nesmazatelně do jejich srdcí i jako zpovědník, protože jste jim dokázal naslouchat a ukazovat východisko, milosrdenství Boží a lásku nebeského Otce. Dokázal jste darovat sám sebe, své porozumění a zájem o druhé, o náš život, naše nesnáze i starosti. Dokázal jste po vzoru Ježíše Krista plakat s plačícími a radovat se s radujícími.“ Poslechněte si celý Orságův proslov: 

 

Na Václava Altrichtera zavzpomínala s vděčností i představená České provincie Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže Daniela Švecová. Připomněla třeba, s jakou rychlostí se proháněl kroměřížskými ulicemi na invalidním vozíku a jak to komentoval: