Podporu a povzbuzení je nyní možné získat od kněží i přes telefon

Podporu a povzbuzení je nyní možné získat od kněží i přes telefon
19. března 2020 Události Autor: Hana Kašpárková

Vyslechnutí, podporu, či povzbuzení nabízí v této době také skupina kněží, kteří se na výzvu biskupů zapojili do služby telefonické duchovní krizové pomoci. Obrátit se na ně může v době pandemie kdokoli, kontakty jsou zveřejněné na stránkách www.církev.cz.

Duchovní službu po telefonu je možné využít i mimo hranice diecéze. Jedním z lidí, který bude tuto pomoc poskytovat je i řeckokatolický kněz a psychiatr Max Kašparů. Ve společnosti podle něj zaznívá řada otázek zdravotního, ale také duchovního rázu. „Řada otázek zní "proč se toto stalo", "proč bylo dopuštěno", "proč spolupráce s nebesy okamžitě nezabránila dalšímu postupu (nákazy)". Lidé se tedy spíše ptají proč, než jak,“ mluví o své dosavadní zkušenosti Kašparů, který nabízí pomoc nejen římskokatolickým věřícím, ale také členům řeckokatolického exarchátu.


Služba nebude nijak koordinovaná a nebude podléhat jednotným parametrům. "Každý má jinou metodu, stejně jako třeba linky důvěry. Nedá se ani udělat jednotný mustr, který by platil pro všechny, protože každý člověk je originální,“ dodal Kašparů s tím, že je třeba vždy k volajícímu přistupovat s empatií, akceptací a autentičností.


Jména a telefonické spojení na duchovní zapojené do této služby jsou zveřejněné na stránkách www.cirkev.cz. Průběžně dochází k jejich aktualizaci. Podobnou telefonickou duchovní i psychologickou či psychoterapeutickou pomoc nabízí také olomoucká arcidiecéze ve spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého.

NyníPísně
Píseň: Haifa Haidresser (2020); Interpret: Bárta Dan; Album: Bárta Dan: Kráska a zvířený prach
03:00Hrajte, kapely!
04:00Písničky před svítáním
04:45Jitro s dechovkou
05:00Písně
05:27Myšlenka na den
05:30Písně

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony