Podněty z Národního fóra mládeže

15. května 2007 Události Autor: P. Martin Holík

Konalo se ve dnech 10.–13. května 2007 v Táboře. Čtěte pěkně seřazené podněty a diskutujme o nich.

Národní fórum mládeže

Ve dnech 10.–13. května 2007 se v Táboře sešli delegáti mládeže katolické církve z celé České republiky. Společná modlitba pomáhala zástupcům diecézí, řeholí a hnutí k otevřené diskuzi nad tématem farnost a solidarita.

Fórum je nedílnou součástí Celostátního setkání mládeže, které se uskuteční v tomto městě v srpnu 2007.

PODNĚTY Z NÁRODNÍHO FÓRA MLÁDEŽE

My, mladí,  děkujeme za to, že nám církev naslouchá a dává nám možnost vyjádřit své názory a návrhy:

KNĚŽÍ
Vážíme si  služby kněží a biskupů, vnímáme, že jsou našimi pastýři a že nás vedou ke Kristu. Jsme si vědomi, že kněz zde není jen pro mládež, ale že nese velkou zodpovědnost za celou farnost.

Přetížení biskupů a kněží a jejich zdravotní stav někdy omezuje naplnění pastoračních potřeb. Opakovaně také zaznělo, že vázne komunikace mezi kněžími a mladými. Chtěli bychom se podílet na životě farnosti a nabízíme svou službu v konkrétních situacích a úkolech, ve kterých na nás můžou přenést část  své odpovědnosti.

PASTORACE
Oceňujeme zlepšení příprav na manželství. Přesto nám  stále chybí základní metodika příprav na křest a biřmování.

Je důležité nabídnout farníkům co možná nejširší spektrum činností a aktivit  vzhledem k jejich věku i zájmu. Zároveň považujeme za podstatné vzájemné propojení těchto skupin.

Jako zásadní také vidíme zapojení  schopných pastoračních asistentů do fungování farností. Přáli bychom si podpoření díla volontariátu a připravu krátkodobých dobrovolnických projektů.

FARNÍ RADY
Pastorační a ekonomické rady farnosti by mohly převzít část povinností kněze. Je důležité zprůhlednit jejich práci. Farnost je třeba průběžně seznamovat s projednávanými tématy a výsledky jednání. V pastoračních radách bychom rádi měli své zástupce, a tak dostali prostor k vyjádření svých názorů a podíl na rozhodování.

SPOLEČENSTVÍ   
Má cenu tvořit i malá společenství. Nechceme spoléhat na kněze, ale víme, že je nutná spolupráce s ním. Přejeme si, aby nás motivoval k životu ve společenství, v němž nesmí chybět podstatné prvky, zejména modlitba, osobní svědectví a vzájemné sdílení. Naše společenství často trpí těmito neduhy: těžko přijímáme nové členy, program vytváří stále stejní lidé, neumíme vychovávat nástupce, kteří by byli ochotni převzít zodpovědnost.

CELOŽIVOTNÍ FORMACE
Celoživotní formaci považujeme za důležitou pro laiky i kněze.

K osobnímu růstu nás mladých je třeba na prvním místě prostředí dobré rodiny a farnosti, ale také podpora skrze kurzy vedené odborníky a prohlubující chápání různých oblastí
(např. liturgie). Poznávání obsahu víry umožní dobré ekumenické vztahy a pomůže vzdorovat nebezpečí okultismu nebo sekt.

Jsme vděční za probíhající kurzy animátorů, ale cítíme potřebu sjednotit jejich obsah a formu. V církvi nám chybí programy pro muže.

Myslíme si, že formace kněží by potřebovala větší prostor pro praxi během studia
(např. pastorační rok apod.). Vidíme jako důležité, aby kněží mezi sebou vytvářeli společenství. K citlivému přístupu kněží a pastoračních pracovníků by mohly přispět psychologické a komunikační kurzy.

MATERIÁLNÍ PODPORA
Uvědomujeme si, že doposud není vyřešen vztah církve a státu např. v oblasti majetku. Tím spíš  bychom uvítali moudré a transparentní využívání církevních prostředků.

Mladí lidé nejsou ekonomicky soběstační. Finanční podpora jejich aktivit by mohla být odměnou za jejich konkrétní pomoc ve farnosti. 

Vnímáme jako důležité, aby byly fary (nejen) pro mládež otevřeny.

KOMUNIKACE V CÍRKVI
Prosíme kněze, aby nás upozorňovali na akce pro mládež. Při přechodu ze střední na vysokou školu je důležité informovat o vysokoškolských společenstvích.

Službu vikariátních kaplanů pro mládež a laických zástupců mladých považujeme za řešení komunikace s mládeží v diecézích. Mrzí nás, že se ve farnostech a mezi farnostmi objevuje rivalita namísto spolupráce. Nechceme porušovat nutnou diskrétnost, ale vadí nám obcházení a tutlání problémů v církvi. Přímé jednání považujeme za efektivnější a křesťanské.

MÉDIA
Jsme vděční za křesťanská média a jejich službu. Oceňujeme vznik časopisu IN! jako odpověď na požadavek mladých z minulého fóra mládeže. Co nám chybí je pravidelný prostor pro mládež v Katolickém týdeníku a v jiných celostátních médiích.

Zaráží nás neprofesionální prezentace církve v médiích. Přivítali bychom více kvalifikovaných tiskových mluvčí a jasnou mediální strategii církve.

OTEVŘENOST
Neváhejme se nasadit pro společnost v kulturním, politickém a společenském životě v místě, kde žijeme. Všímejme si nových lidí ve své farnosti a nebojme se je oslovit.

S vděčností Bohu delegáti Národního fóra mládeže.

V Táboře, 13. května 2007

Podrobné materiály z jednání jsou k dispozici na www.signaly.cz

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony