Zvony na Zelené hoře budou znít poprvé po sedmdesáti pěti letech

16. května 2016 Události Autor: Anežka Wiewiorková

Cyril a Metoděj, Vojtěch a Zdislava. Podle těchto svatých se budou jmenovat tři zvony, které dnes o páté večer požehná biskup Vojtěch Cikrle na vrcholku Zelené hory ve Žďáře nad Sázavou. Stane se tak u příležitosti svátku Jana Nepomuckého v kostele pojmenovaném po něm na Zelené hoře. O zvonech jsme mluvili s duchovním správcem žďárské klášterní farnosti otcem Vladimírem Záleským.

"Největší zvon se dnes jmenuje Cyril a Metoděj, nazvali jsme jej oběma věrozvěsty. Patroni Moravy. A protože jsme na hranici Čech a Moravy, tak nejmenší zvon nese jméno svatého Vojtěcha. Prostřední zvon, protože jsme na Vysočině a musí tam být samozřejmě i dáma, světice, žena, matka, tak to bude svatá Zdislava," vysvětluje důvod pojmenování zvonů pater Záleský. "Pro Žďár je to velká radost," dodává.

Kostel měl původně zvonů pět, ale po zničujícím požáru bylo kvůli architektuře místo jen pro tři. Ty tam byly do roku 1942, Za první světové války kostel o zvony přišel. Nové tehdy odlíval Rudolf Manoušek, dědeček současného zvonaře. "To bylo v roce 1926. Ale bohužel i tyto zvony byly v roce 1942 za druhé světové války zrekvírované," popisuje spletitou historii zvonění na Zelené hoře otec Záleský. "Máme přesnou dokumentaci, byly laděné G2, A2 a C3 a měly i tu váhu, ke které jsme se vrátili," doplňuje.

"Zelená hora byla nedávno zviditelněna nejen tím, že byla povýšena do UNESCA, ale taky tím, že byla odlesněná, takže ona je teď skutečně vidět ze všech stran a konečně i slyšet, protože se odmlčela skoro na tři čtvrtě století," vypráví otec Záleský. Projekt kostela, který stojí na půdorysu pěticípé hvězdy, navrhl známý architekt Jan Blažej Santini.

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony