Po opadnutí prvotního šoku sílí mezi Ukrajinci odhodlání, říká řeckokatolický farář v Brně

Po opadnutí prvotního šoku sílí mezi Ukrajinci odhodlání, říká řeckokatolický farář v Brně
24. února 2022 Události Autor: Filip Breindl

Starost o rodinné příslušníky a další blízké na Ukrajině, obavy o osud vlasti, ale také odhodlání k obraně, tak reaguje na zprávu o ruské agresi komunita ukrajinských řeckokatolických věřících v Brně podle faráře P. Sergije Mackuly. Ve vysílání Proglasu mluvil i o tom, jak lze Ukrajince v Česku podpořit.

"Pomalu se začínáme zotavovat z prvotního šoku. Ten byl extrémní, ale jak řekl jeden můj kamarád, všichni jsme rozumem věděli, že se to může stát, ale srdcem nikdo nevěřil. Když se to teď stalo, lidé mají bojovou náladu, jsou ochotni bránit svou zem a odhodlaní bojovat," popsal řeckokatolický kněz. On sám i jeho farníci jsou v kontaktu s rodinnými příslušníky na Ukrajině a někteří mluví o tom, jak své blízké dostat do Česka. Dodal, že brněnská komunita věřících pochází většinou ze západní Ukrajiny, kde zatím není situace tak vyhrocená jako u hranic s Ruskem a Běloruskem nebo v sousedství Krymu. Reakce bez větší paniky podle kněze souvisí s tím, že Ukrajina zažívala ruskou agresi v posledních osmi letech.

Otec Sergij vyjádřil vděčnost všem lidem v Česku, kteří mu v těchto hodinách vyjadřují sounáležitost. "Chápou, co to je, mnozí pamatují 68. rok. Děkujeme za každý takový projev. Pokud znáte nějakého Ukrajince a podpoříte ho, obrovsky ho to povzbudí," uvedl řeckokatolický kněz. Otázku materiální pomoci do vlasti bude podle něj ukrajinská farnost brzy řešit. "Modlím se, prosím o sílu, vytrvalost a pomoc, také za naše vojáky, kteří nasazují své životy, za naše politiky a celý národ. Doufáme a prosíme Boha o pomoc. Budeme rádi za každou modlitbu," uzavřel P. Mackula.