Pavel Jajtner: Politická svoboda vyžaduje zdravé jedince

Pavel Jajtner: Politická svoboda vyžaduje zdravé jedince

Při příležitosti výročí pádu totalitních režimů ve střední Evropě mluví spolupracovník Moravskoslezské křesťanské akademie Pavel Jajtner o uplynulých dvaceti letech, ekonomické krizi i o nedávné návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice.

Komentář vysíláme v sobotu 24. října v 7.30 a 18.20, reprízy v neděli v 1.30 v noci a v pondělí v 10.00.

„Blížící se dvacáté výročí pádu komunismu v Československu si zaslouží nejen připomínat, ale i zamýšlet se nad tím, co nám dalo a co nám vzalo,“ těmito slovy začíná Komentář týdne spolupracovník Moravskoslezské křesťanské akademie Pavel Jajtner.

Bývalý velvyslanec České republiky u Svatého stolce mluví o setkání s astronomem Jiřím Grygarem, politickým vězněm Josefem Čechem a jeho ženou Lídou a želivským opatem Vítem Tajovským na podzim roku 1987, kdy již tušili přelomové časy a přemýšleli o tom, co by dělali, kdyby svobodu opravdu získali. Pavel Jajtner patřil v diskusi mezi skeptiky, avšak, jak říká, skepse byla blíže tomu, co mělo v dalším dvacetiletí nastat. Ve svém komentáři se zamýšlí nad tím, kde se staly chyby.

„Kdyby Kristovo učení bylo dílem lidským, dávno by, tak jako vše co pochází od lidí, zaniklo,“ pokračuje ve svém zamyšlení Pavel Jajtner a mluví také o návštěvě papeže Benedikta XVI. v České republice, který nás nejen povzbuzuje ve víře, lásce a naději, ale také připomíná, že každý člověk bude jednou ze svého konání skládat účty Pánu žně.

Komentář týdne uzavírá Jajtner vzpomínkou na svatého Pavla, který nás vybízí k naději a modlitbám za vladaře.

Krátkou ukázku z komentáře si můžete pustit zde (audio MP3)zde.

Po odvysílání pořadu si jej budete moci celý poslechnout v našem archivu.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony