Papež v červnu oslaví výročí sv. Jana Boska v Turíně

5. listopadu 2014 Události Autor: Filip Breindl

Na závěr dnešní generální audience ve Vatikánu papež František poutníkům oznámil, že příští rok v červnu zavítá do Turína a severoitalského Castelnuova, aby se připojil k oslavám 200. výročí narození svatého Dona Boska, zakladatele salesiánů v jeho působišti a rodišti. Prohlédne si také relikvii Turínského plátna.

"Pro nás je to velmi příjemná zpráva, že papež zavítá na místa spojená s Donem Boskem," reagoval pro Radio Proglas zástupce provinciála českých salesiánů P. Zdeněk Jančařík. Připomněl, že tuzemská salesiánská rodina se už na jubileum připravuje a organizuje akce pro komunitu, farnosti spravované salesiány i pro širší veřejnost, mimo jiné jde například o vydání světcova životopisu nebo plánované uspořádání konference o výchovném systému Dona Boska. "V jednotlivých částech našeho díla, ve farnostech i jinde se snažíme povzbuzovat věřící i třeba nevěřící, aby se zajímali o Dona Boska, jeho činnost a jeho charisma," uvedl P. Jančařík. Salesiánská rodina podle něj plánuje v příštím roce srpnovou pouť na Velehrad a členové řádu se také vydají do Turína.

Jubileum Dona Boska a vystavení Turínského plátna se podle místního arcibiskupa Cesara Nosiglii zaměří na starost o mladé lidi a péči o nemocné, arcidiecéze plánuje vybudovat zázemí pro imobilní poutníky v sousedství katedrály. Starosta města Pietro Fassino ocenil plánovanou papežskou návštěvu, podle svých slov očekává během jara a léta příjezd statisíců poutníků, tak jako při vystavení plátna v roce 2010, kdy do Turína dorazil i Benedikt XVI. "Potřebujeme obnovit své charisma, potřebujeme se vrátit k počátkům, k impulsům, které vedly svatého Dona Boska k péči o chudou mládež. Je pro nás důležité, abychom šli do hloubky, ke kořenům," popsal duchovní impulsy související s jubilejním rokem zástupce provinciála českých salesiánů P. Zdeněk Jančařík.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony