Papež se vydal na ruskou ambasádu, podle velvyslance roli prostředníka nenabídl

Papež se vydal na ruskou ambasádu, podle velvyslance roli prostředníka nenabídl
25. února 2022 Události Autor: Filip Breindl

Papež František navštívil ruského velvyslance u Svatého stolce Alexandra Avdějeva a vyjádřil své obavy kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Agentura AP připomněla, že papež podle diplomatického protokolu podobná jednání vede uvnitř Vatikánu. Neobvyklý formát podle ní dokládá, že František se chce osobně angažovat v ukončení války.

Avdějev popřel informaci argentinských médií, že papež nabídl zprostředkování jednání mezi Kyjevem a Moskvou. Podle agentury RIA Novosti velvyslanec prohlásil, že František vyjádřil svou velkou starost ze situace všech obyvatel a vyzval, aby byli lidé ušetřeni násilí. Setkání proběhlo v den, kdy Vatikán oznámil, že papež kvůli akutní bolesti kolena ruší nedělní cestu na setkání biskupů a starostů Středomoří v italské Florencii.

Katoličtí biskupové Ruska vyzvali k zastavení ozbrojené konfrontace na Ukrajině. Ve společném prohlášení se obrátili na "všechny politiky, na nichž rozhodnutí závisí", aby konflikt ukončili. Jméno ruského prezidenta Vladimira Putina nezmínili. Napsali, že současné dění přináší smrt a ohrožuje bezpečnost celého světa. Zdůraznili, že ukrajinský a ruský národ nespojují jen společné dějiny, ale i zkušenost utrpení ve "válečném šílenství". Ke katolické církvi se hlásí asi jedno procento ruské populace.

Ukrajinská pravoslavná církev moskevského patriarchátu otevřela sklepy svých kostelů v Kyjevě jako kryty pro obyvatele. Podle metropolity Onufrije má tato nabídka posloužit lidem hledajícím útočiště před střelbou a raketovými útoky. Nejvyšší představitel řeckokatolické církve na Ukrajině, arcibiskup Svjatoslav Ševčuk poděkoval všem, kteří brání svobodu a nezávislost země. "Svět je s Ukrajinou a Ukrajina s Bohem. A společně přežijeme," prohlásil kyjevsko-haličský arcibiskup Ševčuk.