Papež pozval jihosúdánské lídry na duchovní obnovu

Papež pozval jihosúdánské lídry na duchovní obnovu, vede ji anglikán Welby
11. dubna 2019 Události Autor: Filip Breindl

Za účasti papeže Františka dnes skončí dvoudenní duchovní cvičení připravené ve Vatikánu pro vrcholné politiky Jižního Súdánu zapojené do občanské války. Přijeli i hlavní aktéři mocenského sporu, prezident Salva Kiir a Riek Machar. Vedení exercicií papež svěřil anglikánskému primasovi Justinu Welbymu, s nímž chtěl předloni Jižní Súdán navštívit, z cesty však sešlo z bezpečnostních důvodů.

"Jihosúdánský prezident je katolík, viceprezident Machar se hlásí k anglikánskému křesťanství. Obě tyto církve spolu ještě s presbyteriánskou spolu úzce spolupracují," vysvětluje apoštolský nuncius v České republice Charles Daniel Balvo, který před svým příchodem do Prahy působil v keňském Nairobi, odkud vedl i vatikánskou diplomatickou misi v Jižním Súdánu. Podle svých slov tuto zemi navštěvoval prakticky každý měsíc díky humanitární letecké lince OSN do Keni, pohyb po vnitrozemí byl ale z bezpečnostních důvodů omezený. František opakovaně vyzýval k ukončení pětiletého konfliktu, podpořil také několik církevních humanitárních a rozvojových programů v zemi a v hlavním městě Jubě nechal otevřít vatikánský zastupitelský úřad. Arcibiskup Balvo uvedl, že současné pozvání znepřátelených politiků navazuje na ideu setkání aktérů blízkovýchodního konfliktu s papežem před pěti lety v Římě: "Byla to slavnost smíření mezi Izraelci a Palestinci a poté se objevila myšlenka, proč toto nezopakovat s těmito dvěma jihosúdánskými lídry. Teď se tato myšlenka uskutečňuje," řekl nuncius a dodal: "Neznám detaily, ale v každém případě je tu naděje, že by to mohlo přispět ke konečnému smíření. Ta země je poměrně bohatá, má řadu zdrojů a možností, ale není tu mír. Bez míru se nelze rozvíjet, proto pokud se podaří dosáhnout míru, život se může zkvalitnit."

NyníKoncert vážné a duchovní...
Skladba: Officium vespertinum - Magnificat; Autor: Michna z Otradovic  Adam Václav; Dirigent: Hugo Robert; Soubor: Capella Regia
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál Svatý...
00:05Všimli jsme si
01:00Komorní hudba
02:00Z archivu vzdělávacích...

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony