Papež potvrdil hrdinské ctnosti vietnamského kardinála

4. května 2017 Události Autor: Filip Breindl

Budoucímu blahořečení se přiblížil vietnamský kardinál a mučedník komunistické totality František Nguyen Van Thuan (1928-2002). Papež František dnes podepsal několik dekretů týkajících se kandidátů beatifikace a mimo jiné potvrdil hrdinské ctnosti tohoto služebníka církve v Asii.

V roce 1975 byl Nguyen Van Thuan jmenován arcibiskupem-koadjutorem v Saigonu, který několik dní na to dobyla vietnamská armáda z rukou jižních povstalců. Jako osoba, kterou posílená komunistická diktatura ve Vietnamu vnímala jako nepřátelskou, skončil biskup Nguyen bez soudu ve vězení. Nakonec v takzvaném převýchovném táboře prožil 13 let, věřícím odtud pašoval svá poselství na útržcích papírků. V roce 1991 byl ze země vypovězen. V Římě ho pak Jan Pavel II. postavil do čela papežské rady Iustitia et pax. Vietnamský kardinál zemřel v roce 2002, beatifikační proces začal v Římě o osm let později, zahájení se účastnil také kardinál Miloslav Vlk.

Hrdinské ctnosti přiznal papež také bývalému arcibiskupovi Florencie, kardinálu Eliu Dalla Costovi (1872-1961), který během druhé světové války pomáhal pronásledovaným židům, spolupracoval mimo jiné s cyklistickým závodníkem Ginem Bartalim.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony