Papež opět dokázal překvapit, říká kardinál Duka po konzistoři

Papež opět dokázal překvapit, říká kardinál Duka po konzistoři
31. srpna 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Setkání téměř dvou set kardinálů z celé světa, kteří do Vatikánu přijeli na pozvání papeže Františka, včera večer slavností mše svatá. Sobotní konzistoře i následných dvou dnů jednání nejen o reformě římské kurie se účastnil i Dominik kardinál Duka. Ve vysílání s ním hovořila Jitka Ingrová.   

"Bylo to první velké setkání kardinálů od nastoupení papeže Františka. Pro nás mělo dva významy. Jednak to bylo setkání, v uvozovkách staré gardy, ale současně také seznámení i s novou generací kardinálů, kterou jmenoval papež František. (...) Důležitá byla setkání v jazykových skupinách, kde se ukázalo, že mezi těmi novými kardinály se ukazují výrazné osobnosti," přiblížil kardinál Duka a zmínil jak několik jmen, tak bližší program zasedání. "Spíše ale než jednáním o reformě kúrie, protože dokument vyšel a je platný, jsme se zabývali jeho vysvětlováním a jeho interpretací. Věnovali jsme se i tématu sekularizace, ekonomiky církve a dalších oblastí," nastínil kardinál Duka a blíže se věnoval například tématu vedoucích funkcí žen v církevních organizacích.

Papež František podle Dominika Duky překvapil svou soustředěností, stručným vystupováním, silou hlasu i orientací se. "Když jsem ho pozdravil, obratem se zeptal, jak jsem spokojen s vyřešením nástupce v Praze. Usmál jsem se a říkám: Svatý otče, on má dnes narozeniny. Odpověděl, abych jej pozdravoval. Odpoledne jsem pak mohl vyřídit, že arcibiskup Graubner děkuje za pozdrav. Na tom je vidět, že papež František skutečně dokáže mít velmi srdečný a opravdový osobní vztah. Zažil jsem to i na podzim při jeho návštěvě Slovenska. Na druhou stranu musím říct, že je velký problém, jak nám média vytvářejí jeho falešný obraz," sdělil kardinál Duka. 

Poslechněte si záznam celého rozhovoru, který vedla Jitka Ingrová: