Papež odsoudil sexuální zneužívání v církvi

Papež odsoudil sexuální zneužívání v církvi
20. srpna 2018 Události Autor: Pavel Říha

Papež František dnes v otevřeném dopise všem katolíkům odsoudil sexuální zneužívání ze strany duchovních. Veřejnost v něm ujistil, že církev vynaloží veškeré úsilí, aby zneužívání zabránila, stejně jako utajování předchozích incidentů. V dopise adresovaném "božím lidem" papež reagoval i na nové zprávy o četných případech zneužívání, které se v minulosti děly ve Spojených státech.

"Je důležité, abychom jako církev byli schopni přiznat a odsoudit hrůzy spáchané konsekrovanými lidmi a duchovními," stojí v dopise. Svatý otec mimo jiné reaguje na zprávu velké poroty z Pensylvánie, podle níž v tomto americkém státě za posledních 70 let kolem tří set kněží zneužilo nejméně 1000 dětí. Ačkoli většina případů ve zprávě zveřejněné minulý týden podle papeže "patří do minulosti", je jasné, že zneužívání bylo dlouho "ignorováno, zamlčováno a umlčováno".

Papež v dopise vyzval věřící, aby proti zneužívání bojovali a zdůraznil, že církev musí připustit "hříchy minulosti" v duchu pokání a vnitřní obnovy. "Zanedbali a opustili jsme ty nejmenší," uvedl papež František. Sexuální zneužívání dětí ze strany duchovních je podle něj zločinem, jenž zanechává hluboké rány, které nezmizí. Zároveň požádal za odpuštění církvi.

List papeže Františka Božímu lidu si můžete celý přečíst zde.

NyníPísně
Píseň: V máji sneh (1999); Interpret: B. F. O. (Bratislavský folkový orchester); Album: B. F. O.: … a ty mi chýbaš
05:45Radio Vatikán
06:00Dnešní evangelium
06:05Ranní chvály
06:20Duchovní slovo
06:25Ranní magazín
06:45Ranní zíváček

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony