Papež obdržel manifest zpochybňující německou Synodální cestu

Papež obdržel manifest

Papež František obdržel při generální audienci manifest, který podpořilo téměř 6 000 katolíků a který zpochybňuje německou "synodální cestu". Dokument je pojmenován "Nový začátek: Manifest za reformu" a obsahuje devět tezí pro alternativní plán reformy církve v Německu. 

V dokumentu se píše: "Synodální cesta ve své fixaci na vnější strukturu míjí jádro krize; porušuje pokoj ve shromážděních, opouští cestu jednoty s univerzální církví, poškozuje církev v podstatě její víry a připravuje cestu ke schizmatu." Mezi navženými tezemi zaznívá, že svátostnost církve musí být zachována, stejně jako rozdíl mezi duchovními a laiky. Schopnosti a charisma žen je třeba více uznávat, ale jejich nepřijetí ke kněžství není diskriminací.

Text byl zveřejněn na internetových stránkách pracovní skupiny Arbeitskreis Christliche Anthropologie (Pracovní skupina křesťanské antropologie), která loni v listopadu uspořádala studijní den, během něhož německý kardinál Walter Kasper obvinil organizátory synodální cesty z bagatelizace potřeby evangelizace.

V červnu 2019 zaslal papež František německým katolíkům devatenáctistránkový dopis, v němž je vyzval, aby se tváří v tvář "rostoucí erozi a zhoršování víry" zaměřili na evangelizaci.

Na programu pouti jsou mše svaté, které slouží kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů, a arcibiskup Georg Gänswein, osobní sekretář emeritního papeže Benedikta XVI. Koch v roce 2020 uvedl, že papež vyjádřil obavy o směřování německé církve. Manifest "Nový začátek" uznává potřebu "zásadní reformy" církve v Německu, která čelí odlivu katolíků v důsledku krize zneužívání duchovními.

Zdroj: CNA, Kathpress