Papež František: Spojme síly k prolomení lhostejnosti. Vzdělání je aktem naděje.

Papež František: Spojme síly k prolomení lhostejnosti. Vzdělání je aktem naděje.
15. října 2020 Události, 13+ Autor: Jaroslava Otradovcová

"Až 10 milionům dětí v důsledku ekonomické situace a pandemie hrozí přerušení školní docházky, čímž by se ještě více prohloubila alarmující edukativní nerovnost. Mnohé mezinárodní průzkumy mluví o globální katastrofě ve vzdělání, která může mít nesmírný dopad na dnešní svět," uvedl papež František v poselství k účastníkům konference, kterou tento týden na Papežské Lateránské univerzitě v Římě pořádá vatikánská Kongregace pro katolickou výchovu. Konferenci Svatý otec inicioval loni na podzim provoláním, že je třeba podporovat změny v širokém měřítku, aby se vzdělání mohlo stát tvůrcem bratrství, míru a spravedlnosti. Ústředním bodem je podpis manifestu, který má za cíl spojit síly ve prospěch našeho společného domova. 

"Katolická výuka a vzdělávání by neměly být primárně zaměřené samy na sebe a věřící, ale měly by být otevřené také ostatním. Prakticky to znamená, že by církevní škola měla být pro všechny, kteří žijí v oblasti, kde se škola nachází," nastínil v relaci 13+ ředitel Katechetické sekce České biskupské konference Mariusz Kuźniar směr globálního impactu, který mimo jiné obsahuje konkrétní kroky, na něž je potřeba se zaměřit. "Papeži leží na srdci, aby děti a mladá generace měly snadný přístup ke vzdělání, zejména tam, kde vládne chudoba nebo válečné konflikty. Vyzývá proto všechny lidi dobré vůle a instituce, které jsou ve službách vzdělávání, aby svými kroky a programy dokázaly vyjít vstříc tomuto cíli," řekl P. Kuźniar.

K setkání se kromě papeže Františka na dálku připojila generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulayová. Vystoupili i prefekt a sekretář Kongregace pro katolickou výchovu kardinál Giuseppe Versaldi a arcibiskup Angelo Vincenzo Zani a dále rektor Papežské Lateránské univerzity prof. Vincenzo Buonomo. Z Milána pak promluvil rektor Katolické univerzity Nejsvětějšího Srdce Franco Anelli a docentka italské státní univerzity La Sapienza, socioložka Silvia Cataldiová. K podpoře iniciativy vyzval papež i velvyslance z celého světa při setkání s nimi 9. ledna. Do projektu Globální výchovné aliance je zapojeno 216 tisíc katolických škol, které navštěvuje více než 60 milionů žáků, a 1750 katolických univerzit s více než 11 miliony studentů. Z ČR jsou jejími členy KTF UK v Praze a CMTF UP v Olomouci.

 

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

Regiony

Regiony