Post Bellum hledá další pamětníky pro obohacení své unikátní sbírky

Post Bellum hledá další pamětníky pro obohacení své unikátní sbírky
23. července 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Organizace Post Bellum je garantem projektu Paměť národa, který je největší databází svého druhu v Evropě. O novinkách a také o tom, že uvítají každého, kdo by chtěl svým příběhem do sbírky přispět, promluvil ve vysílání Proglasu zakladatel a ředitel organizace Mikuláš Kroupa. 

Ještě v roce 2018 obsahovala databáze Paměť národa 4800 příběhů, včetně těch od věřících lidí, kteří byli za komunismu perzekvováni. „V tuto chvíli obsahuje už něco přes 10 000 výpovědí a my je postupně celé zveřejňujeme na webu postbellum.cz,“ řekl Mikuláš Kroupa. Podle něj je ale ještě zůstává spousta dalších, hodných zaznamenání. Představil také klub přátel Paměti národa, do kterého se mohou přihlásit nejen sami pamětníci. „S tímto společenstvím, ve kterém už je asi 5000 lidí, pořádáme různá setkání a výlety. Zveme je do míst, kde se dějinné události a příběhy odehrály. Vydáváme také elektronický časopis, který bychom chtěli od podzimu začít vydávat v papírové podobě. Ten by právě dostávali lidé zapsaní do klubu,“ pozval posluchače Proglasu ředitel a zakladatel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. Kdokoliv se také smí podělit se svým příběhem. „Pro tento záměr hromadně oslovujeme instituce, které jsou se staršími lidmi po celé republice v intenzivním styku a znají všechny kýžené podrobnosti, které by nás k důležitým a zajímavým příběhům mohly dovést,“ shrnul.

Ve svých aktivitách se věnují i vzdělávání, a to tím, že připravují programy pro střední školy. Dále organizují charitativní a historické akce – například udělování cen Paměti národa 17. listopadu, které přenáší Česká televize. Pořádají také Běh pro Paměť národa, různé besedy či setkání. Mikuláš Kroupa Proglasu řekl, jak se jejich aktivity v poslední době proměnily a o co se rozšířily.  „V době covidu jsme založili takzvané Centrum pomoci Paměti národa. Snažíme se starým lidem, kteří nám vyprávějí své příběhy, nějakým způsobem pomoci. Takže jim chodíme na nákupy, venčíme psy, přinášíme léky a samozřejmě si s nimi povídáme,“ shrnul.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony