Památník před ostravskou nemocnicí připomíná oběti střeleckého útok

Památník před ostravskou nemocnicí připomíná oběti střeleckého útok
10. prosince 2020 Události Autor: Anna Janošková

Smuteční věnce, květiny a zapálené svíce leží u nově odhaleného památníku před budovou Fakultní nemocnice Ostrava. Dnes ho požehnal biskup Martin David, apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze. Památník připomíná oběti loňské střelby v nemocnici, při níž přišlo o život sedm lidí a další dva byli vážně zraněni.

42letý muž loni 10. prosince bez varování zahájil střelbu v čekárně traumatologické ambulance ostravské nemocniční polikliniky. Podařilo se mu utéct ještě před příjezdem policie a v Děhylově na Opavsku se pak zastřelil. Údajně byl podle vyšetřování muž přesvědčen, že trpí nevyléčitelnou chorobou a lékaři mu nechtějí pomoci. Chtěl se podle policie zastřelit, ale nechtěl v tom být sám.

Událost bude před nemocnicí připomínat umělecká plastika černé barvy, která je dílem ostravského sochaře Lukáše Dvorského. Dnes k ní přišli zástupci záchranných složek, města, kraje i veřejnosti. Společně položili smuteční věnce, kytice a zapálili svíce. Památník požehnal biskup David, který den po útoku sloužil mši ve vstupním prostoru nemocnice. Modlil se při ní za oběti tragédie, za pozůstalé a celou zasaženou komunitu, ale i za pachatele.  

Ředitel nemocnice Jiří Havrlant ČTK sdělil, že tato tragédie nesmí být zapomenutá, a proto je rád, že důstojné místo před nemocnicí je, a že panovala shoda ve zhotovení památníku. Událost dnes připomene i osvětlená radnice města Ostravy, Prokešovo náměstí a most Miloše Sýkory. Zhasnutím své dominanty Bolt Toweru se k uctění památky obětí připojí i Dolní Vítkovice.

Střelba je druhou nejtragičtější událostí svého druhu v novodobé historii České republiky, více lidí - osm a pachatel - zemřelo jen v únoru 2015 v Uherském Brodě.

Zdroj: ČTK

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony