P. Rob končí pobyt v Brazílii, přivezl tam relikvii sv. Jana Nepomuckého
"Češi se někdy nestarají o naše rodinné zlato a Brazilci 12 tisíc kilometrů daleko mají svatého Jana Nepomuckého v úctě ... To, že někdo miluje naše kořeny víc než my, to je neuvěřitelné a krásné," řekl reportérovi Českého rozhlasu Davidu Koubkovi český dominikán P. Romuald Rob. Do zítřka pobývá v Brazílii, v sobotu jménem kardinála Dominika Duky odevzdal relikvii zmíněného světce ve městě Sao Joao Nepomuceno.
"Relikvie je předána a opět mě vzalo za srdce, s jakým nadšením a jakou hlubokou zbožností zde přijali tento kousek kosti sv. Jana Nepomuckého. O to víc, že sv. Jan Nepomucký žil v době, kdy se nevědělo o existenci Jižní Ameriky," uvedl P. Rob, který také navštívil naše krajany v Brazílii a jednu ze mší sloužil i v obci Lidice pojmenované na vyjádření solidarity se středočeskou vesnicí zlikvidovanou roku 1942 nacisty. Ocenil, že během svého pobytu mohl poznat jihoamerickou mentalitu a zbožnost; podle svých slov tyto poznatky může využít například jako překladatel twitterového účtu papeže Františka do češtiny: "Jsem rád, že jsem tady, protože mohu nasát atmosféru kontinentu, ze kterého je papež František, a víc rozumět tomu, jak chce vést církev či jak komunikuje s lidmi. Jižní Amerika může skrze Evropu dostat a přijmout skutečně hluboké kořeny. Na druhou stranu my můžeme od Jižní Ameriky přijmout onu spontaneitu - máme stejné emoce, ale skrýváme je a bojíme se je projevit," řekl otec Romuald.


