P. Michael Fuchs: je zapotřebí odstranit železnou oponu z lidských srdcí

29. května 2014 Události Autor: Petr Pospíšil

Dnešní slavností Nanebevstoupení Páně začíná v Německu prodloužený víkend, ve kterém se do bavorského Řezna sjíždí kolem třiceti tisíc účastníků 99. katolických dnů. Do programu se zapojili dobrovolníci z Plzně. Generální vikář řezenské diecéze vyzval k odstranění vzájemných bariér mezi Čechy a Němci.

Akce připravovaná jako festival víry se stovkami programových prvků potrvá do neděle. „Katolické dny jsou samozřejmě otevřenou akcí a jsme během nich připraveni na rozhovory. Kontroverzním tématům se v diskusi vyhýbat nebudeme. Přitom si musíme uvědomit požadavek papežů Benedikta XVI. a Františka,  že církev má být církví sloužící. Nesmí se zabývat sama sebou. Církev není samoúčelná a je důležité se utvrzovat ve víře. Pokud chceme s touto vírou působit ve světě, musíme pevně stát na základě služby", řekl místní biskup Rudolf Voderholzer o zaměření katolických dnů.

Programu se zúčastní také početná výprava z plzeňské diecéze i věřící z jiných částí České republiky. Generální vikář řezenské diecéze Michael Fuchs vyslovil radost z této návštěvy a zdůraznil přitom, že z plzeňské diecéze se na akci přihlásilo mnoho dobrovolníků, kteří pomáhají s organizací. K současným vztahům mezi českou a německou stranou však uvedl, že je ještě zapotřebí odstranit železnou oponu z lidských srdcí.

„To samozřejmě záleží na obou stranách. Stále ještě trvá nedůvěra, zvláště u starších lidí, kteří byli v minulosti odsunuti nebo prožili německou okupaci, což nás rozdělilo. Ale znovu se objevuje nedůvěra také u mladých lidí. A to je škoda. Jsem rád, když lidé z Řezna jezdí každý rok do Plzně. V příštím roce přijedou do Řezna plzeňští skauti. Pořádáme společné poutě a mnoha malými akcemi překonáváme hranice, abychom poznali lidi na druhé straně. Otevřít závory lidských srdcí je obtížné, ale naděje je otevírá. Právě v České republice, kde je silné zastoupení menšin. To nás společně vede a pomáhá nám to odstranit ze srdcí železnou oponu“, řekl Proglasu Fuchs.