P. Daniel Bořkovec: Modlit se dá i během, je to svatost všedního dne

P. Bořkovec: Modlit se dá i během, je to svatost všedního dne
12. března 2021 Události Autor: Anežka Hlávková

Zkušenost ze zahraničí, že modlit se dá i během, pokud ho člověk prožívá s Bohem, představuje P. Daniel Bořkovec z Schönstattského hnutí. Ve vysílání Proglasu vysvětlil, jak iniciativa funguje.

„Bohužel stále nejde být spolu, byť by to byl společný běh. Ale právě díky tomu vznikla tato iniciativa. My jsme si řekli, že uděláme on-line tabulku, do které si budeme zaznamenávat individuálně uběhnuté kilometry,“ řekl Proglasu P. Daniel Bořkovec. Jejich cílem bylo dle jeho slov „více vtáhnout Boha do běžného života“.  V praxi by to znamenalo, že když mám chuť běhat, měl bych si říct například „teď se jdu proběhnout, a tak chci vnímat, že Bůh je se mnou. Současně společně s Bohem pak na někoho myslíme a přejeme mu dobro,“ vysvětlil. Tímto způsobem začaly tabulky vznikat a postupně se k tomu začaly nabalovat další věci.Jeden z našich blízkých, Kuba, v necelých 16 letech onemocněl rakovinou. A my jsme věděli, že teď je potřeba se za něj modlit. A tak jsme se dali dohromady a začali běhat a celé to nabralo na obrátkách. Kuba se z toho dostal, i když šance na uzdravení se ukazovala jako stále méně pravděpodobná. Kuba je teď mezi námi. Proto je to krásná zkušenost,“ prozradil Proglasu P. Daniel.

Iniciátor Modlitby během v Česku P. Daniel Bořkovec také přiblížil, co dělat, když se chce někdo zapojit během, např. z důvodu věku či třeba zdraví, nemůže. Proto modlitební běh rozšířili o chůzi. „Postupně se to začalo rozvíjet do více aktivit všedního dne. Začali připojovat třeba i to, když jde člověk třeba do práce a například hodinu zvlášť v mysli daruje za někoho. Anebo třeba když se máma stará o děti, nebo i když se někdo poctivě věnuje třeba distanční výuce… Zkrátka, ať už se věnuji rodině, blízkým, dalším lidem, i to můžu do tabulky zanést. Tím se začíná vytvářet nový směr, který nespočívá jen v modlitbách klasickou formou, ale snaží se zažívat Boží přítomnost v čemkoli, co dělám,“ shrnuje P. Daniel z Schönstattského hnutí. Říká, že nevadí, když se to člověku nedaří vždycky. Už touha, kterou člověk zažívá v každém okamžiku, kdy se k dobru rozhoduje, stačí. A je modlitbou. „Každá taková snaha prozařuje den – já bych řekl, že je to taková svatost všedního dne.“

„Nyní je možné se přidat na naši "distanční" pouť do Jeruzaléma a modlit se s námi za nemocnou Veroniku, nebo můžete vzít na cestu jakýkoli váš úmysl," uzavírá P. Daniel Bořkovec a dodává, že více informací o modlitbách je k dispozici na stránkách modlitba-behem.cz.

Foto: pixabay

 

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony