OSN nasvítilo budovy do oranžova, připomíná kampaň proti násilí na ženách

OSN nasvítilo budovy do oranžova, připomíná kampaň proti násilí na ženách
25. listopadu 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Významné instituce v Praze, Brně, Liberci, Olomouci, Ostravě či Pardubicích se dnes připojují k výroční kampani Organizace spojených národů zaměřené na potírání násilí na ženách. Obyvatelům těchto měst vyšlou oranžový světelný signál, jehož význam Proglasu vysvětlil vedoucí kanceláře Informačního centra OSN v Praze Michal Broža.

"Kampaň Spojených národů proti násilí na ženách a dívkách „UNiTE by 2030“, jejíž součástí je i tzv. 16 dní aktivismu, má za cíl podnítit jakýsi tlak na celé mezinárodní společenství, aby to téma vzalo na vědomí a hledaly se různé nástroje, jak na úrovni států, tak na úrovni mezinárodní, k jeho eliminaci," přiblížil Proglasu vedoucí kanceláře Informačního centra OSN v Praze Michal Broža a upozornil, že generální tajemník António Guterres už v první části pandemie upozornil na to, že kromě virové pandemie se nám rozšiřuje tento problém domácího násilí. Vyzval všechny státy, aby učinily kroky k tomu, aby ho zastavily. "Ta odezva byla poměrně poměrně široká, ale většinou se jednalo o krátkodobá opatření. Je nutné je hledat na systémové úrovni," poznamenal Broža. 

"V České republice působí celá řada osvědčených organizací, které se zabývají, například ochranou lidských práv, které buďto dokáží sami poskytnout pomoc a radu, anebo té oběti dát potřebnou službu," zdůraznil. Oběti násilí se mohou obrátit např. na Bílý kruh Bezpečí, Persefonu, Centrum Rosa či projekty Charity ČR nebo Diakonie Českobratrské církve evangelické. "Za nejdůležitější považuji to, aby se v celé společnosti rozšířilo povědomí o tomto problému. Jako Organizace spojených národů obětem toho násilí věříme a snažíme se vytvořit ve společnostech takovou atmosféru důvěry, aby ty ženy, které se stanou obětí násilí, měly důvěru systému poskytnout informace a ten jim poskytl jim ochranu," doplnil Michal Broža z nformačního centra OSN v Praze. 

NyníKomorní hudba
Skladba: Smyčcový kvartet Es-dur op. 16 č. 2 - Allegro non troppo, Andantino con variazioni, Minuetto; Autor: Vranický Pavel; Soubor: Stamicovo kvarteto
02:00Oktáva
03:00Z archivu hudebních...
04:00Písničky před svítáním
05:00Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Písně

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony