Od Madlenky se můžeme mnohé učit, připomíná diplomat Fischer

Od Madlenky se můžeme mnohé učit, připomíná diplomat Fischer
24. března 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Jako na nezlomnou šaramantní ženu a velkou osobnost vzpomínají čeští i světoví politici na Madeleine Albrightovou, první ženu a českou rodačku v čele diplomacie Spojených států. Podlehla rakovině ve 84 letech. 

Dcera československého diplomata byla vychovaná jako katolička. Až v polovině 90. let zjistila své židovské kořeny i to, že 26 jejích příbuzných včetně praprodičů nepřežilo holokaust. Toto před třemi lety v Praze poznamenala při přestavení své knihy Fašismus. Varování? 

Za ministryni zahraničí si Madeleine Albrightovou vybral v roce 1997 americký prezident Bill Clinton. Včera uvedl, že její odchod "je obrovskou ztrátou pro svět v době, kdy lekce jejího života potřebujeme nejvíc". Podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové "sehrála klíčovou roli v naší transformaci od lidí zpoza železné opony k lidem prožívajícím a prosazujícím svobodu a demokracii".

Na Proglasu na ni zavzpomínal předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnostPavel Fischer_Proglas_2021 horní komory parlamentu, někdejší poradce prezidenta Václava Havla a bývalý velvyslanec ve Francii a Monaku, Pavel Fischer. Albrightovou označil za vlídného člověka, který svou odvahou a nasazením neopomenutelně pomohl postsovětským zemím. Její pomoc při vstupu do NATO v těchto dnech získává na významu.

Generální sekretář České biskupské konference pater Stanislav Přibyl na Facebooku vzpomněl na vzájemné setkání z roku 2012 v Litoměřicích a osobní prosbu bývalé "nejmocnější ženy světa" o modlitbu za ni. „Diplomacie je nejužitečnější tehdy, když je cesta nejhrbolatější – dokáže totiž uhladit terén tak, aby se na cestu vešli oba protivníci,“ tvrdila Madeleine Albrightová. 

Brus2018_Madeleine_expozice

S pracovníky Proglasu a dalších křesťanských médií v Bruselu r. 2018

Darujte Proglas!

 

Regiony

Regiony