Očekávané události ve středu 25. listopadu 2020

25. listopadu 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o Světovém dnu proti násilí na ženách. Třetím rokem se v Česku koná i Červená středa. Ta připomíná ty, kteří jsou pronásledováni kvůli své víře. Symbolem této akce jsou nasvícené budovy a památky. Například v Praze se proto dnes červenou barvou rozzáří třeba Poslanecká sněmovna, Rudolfinum, Národní galerie nebo Staronová synagoga. V katolické církvi se slaví památka svaté Kateřiny Alexandrijské – mučednice z roku 307, patronky učenců, studentů, univerzit a knihoven.

U příležitosti Červené středy ve Vlasteneckém sále pražského Karolina od 13. hodin proběhne konference s názvem „Pronásledování pro víru ve světě. Fakta a svědectví“.

U příležitosti 80 let od potopení lodě Patria se židovskými uprchlíky se uskuteční na pražském nádraží Bubny vzpomínkový akt. Modlitbu pronese vrchní zemský rabín Karol Sidon.

Do škol se dnes po více než měsíci vracejí studenti závěrečných ročníků středních škol. Také se obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí v odborných školách a učilištích.

Sněmovní rozpočtový výbor dnes opět zasedne nad návrhem státního rozpočtu na příští rok. Zabývat se bude doporučeními sněmovních výborů k jednotlivým rozpočtovým kapitolám a projedná i návrhy poslanců na přesuny peněz. Poté, co poslanci schválili příjmy, výdaje a schodek rozpočtu, už můžou navrhovat pouze přesuny uvnitř rozpočtu.

Bude jednat Rada České televize. Vedením má pověřit svého místopředsedu, zvolit dozorčí komisi a projednat rozpočet ČT.

Ústav státu a práva Akademie věd ČR pořádá on-line konferenci Technické a právní aspekty autonomního řízení. Tématem setkání techniků, vývojářů a právníků bude mimo jiné komunikace mezi auty nebo kdo bude ručit za případné škody a jak je pojistit.

Uskuteční se i mezinárodní odborná on-line konference k problematice domácího a genderově podmíněného násilí v souvislosti s pandemií covid-19.

Pokračuje také plenární zasedání Evropského parlamentu. Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová budou s europoslanci debatovat o zablokované situaci kolem sedmiletého rozpočtu EU a dalších tématech prosincového unijního summitu. Europoslanci také budou hlasovat o usnesení vyzývajícím k lepší ochraně nezávislosti médií.

A samozřejmě, jako téměř každé středeční dopoledne, papež František při generální audienci promluví k věřícím.

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 20 hodin; v sobotu v 15 a v 18 hodin

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony