Očekávané události ve čtvrtek 14. ledna 2020

Očekávané události ve čtvrtek 14. ledna 2020
14. ledna 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Mnozí katolíci východního obřadu a pravoslavní křesťané slaví Nový rok podle juliánského kalendáře (v něm se píše 1. leden). Katolický kalendář připomíná památku sv. Sávy Srbského – zakladatele a prvního arcibiskupa samostatné srbské pravoslavné církve, spisovatele. Svátek má Radovan.

Ministerstvo zdravotnictví dnes představí rezervační systém pro termíny na očkování proti covidu-19. Od pátku 15. ledna se do něj mohou hlásit občané starší 80 let a zdravotníci. Dohromady bude v první etapě očkováno asi 830.000 lidí, podle vakcinační strategie za leden a únor. Už začalo očkování zaměstnanců nemocnic, záchranných služeb a klientů a zaměstnanců domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociálních služeb.

Zástupci oborů hotelnictví a gastronomie budou dnes v souvislosti s pandemií koronaviru diskutovat o budoucnosti odvětví s představiteli vlády. Probírat se bude oprávněnost rozhodnutí o uzavření provozů nebo termín jejich opětovného otevření.

Ostravsko-opavští biskupové se setkají s členy diecézní kněžské rady a děkany na pravidelném jednání.

V pražském Týnském chrámě se uskuteční poslední rozloučení s předsedou Společnosti pro obnovu mariánského sloupu Václavem Dajbychem, který zemřel nečekaně na konci prosince.

Pražský soud se bude zabývat případem bývalých příslušníků StB obžalovaných z toho, že vytrvalou šikanou donutili v rámci akce Asanace k emigraci rodinu Hyblerových.

Královehradecká pobočka organizace Milion chvilek pořádá setkání s názvem „Nechceme Luboše Xavera Veselého ve veřejnoprávních médiích“. Organizátoři chtějí vyjádřit svůj nesouhlas před tamní budovu Českého rozhlasu.

12 klientů Domova Na cestě pro lidi s vážným duševním onemocněním se přestěhuje z hradu Rychmburk u Skutče do nových domků. Hrad totiž přechází do správy Regionálního muzea v Chrudimi a bude zpřístupněn veřejnosti.

Diecézní centrum pro seniory Hradec Králové pořádá od 14:00 online besedu s P. Jiřím Vojtěchem Černým, duchovním v Havlíčkově Brodě a členem Řádu Maltézských rytířů na téma Světová pouť nemocných do Lurd.

Uskuteční se on-line koncert Moravské filharmonie Olomouc se sólem pro violoncello nazvaný Klasika plná žertů.

Do čínského Wu-chanu mají po odkladech dorazit experti Světové zdravotnické organizace, kteří chtějí přispět k objasnění původu koronaviru.

Německo začne vyžadovat při příjezdu z vysoce rizikových oblastí, kterou je i ČR, negativní koronavirový test.

Estonský premiér Jüri Ratas má formálně oznámit své odstoupení. Rezignaci oznámil již včera (středa) kvůli korupčnímu skandálu, ve kterém figuruje jeho strana. S Ratasem skončí i současná estonská vláda.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodne o žalobě, kterou podala Ukrajina na Rusko kvůli porušování lidských práv na anektovaném Krymu.

V africké Ugandě proběhnou prezidentské a parlamentní volby.

Americká NASA spolu s Národním úřadem pro oceány a atmosféru zveřejní výroční zprávu o změně klimatu.

NyníPozvánky a písničky
Píseň: Ten, kto môže dať (2020); Interpret: Miriam Kaiser Trio; Album: Kaiser Miriam: Ten, kto môže dať (singl)
10:00Zprávy Proglasu, počasí
10:05Písně
10:30Vonička pro milovníky...
11:00Barvínek
11:45Písně
11:57Myšlenka na den

Zpravodajství na Proglasu

Zprávy pro lidi dobré vůle ve všední dny v 10, 13, 15 a 19 hodin; v sobotu v 10 a 15 hodin

Zrcadlo týdne v sobotu od 18. hodiny

13+ každý všední den krátce po 13. hodině

Regiony

Regiony