Očekávané události v pátek 19. listopadu 2021

19. listopadu 2021 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí o Světovém dnu prevence týrání a zneužívání dětí. Katolická církev si připomíná sv. Mechtildu a občanský svátek slaví Alžběta.

Vláda projedná zpřísnění protiepidemických opatření.
 
Celostátní fórum Pirátů dnes začne hlasovat o rozhodnutí vedení strany nominovat advokáta Michala Šalomouna do funkce ministra pro legislativu, který povede i Legislativní radu vlády. Zbývající kandidáty strana schválila na jaře před představením vládního týmu koalice Pirátů se Starosty a nezávislými, takže se o nich znovu rozhodovat nebude. Hlasování, do kterého se mohou zapojit všichni členové strany, potrvá do pondělního večera.
 
Společným bubnováním v Česku i na Slovensku lidé symbolicky upozorní na důležitost ochrany dětí před násilím a na téma včasné prevence. Akci pořádá Centrum LOCIKA při příležitosti Světového dne prevence týrání a zneužívání dětí. Modlitbami den doprovází církve a náboženská společenství. 
 
V Praze ve strašnickém krematoriu se uskuteční poslední rozloučení se zpěvákem Miroslavem Žbirkou, který zemřel 10. listopadu ve věku 69 let. Přímý přenos obřadu začne ve 14 hodin na oficiální facebookové stránce hudebníka i na venkovních obrazovkách. Příznivci se mohou se zasnulým rozloučit před obřadní síní, kde bude umístěna kondolenční kniha. Svou přítomnost oznámila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
 
Zádušní mši svatou za první ředitelku Církevního gymnázia Plzeň, nedávno zesnulou Janu Hrbotickou, budou celebrovat biskup Tomáš Holub a jeho předchůdce František Radkovský v katedrále svatého Bartoloměje od 16 hodin. 
 
V rámci Týdne modliteb za mládež v Plzni začne dvoudenní diecézní setkání mladých do 35 let s mottem „Vstaň. Buď mi svědkem toho, cos viděl.“ Po zahájení následuje večer chval v kostele Nanebevzetí Panny Marie od 20 hodin. Jeho součástí bude i modlitba za mladé, duchovně se mohou zapojit lidé z celé republiky prostřednictvím online přenosu.
 
V Luhačovicích chystají na večer besedu o díle Neratov s paterem Josefem Suchárem. Sdružení Neratov, které spoluzaložil, se zaměřuje na pomoc dospělým a dětem s lehkým mentálním postižením. Setkání otevře mše svatá v luhačovickém kostele Svaté Rodiny od 17 hodin.
 
V pražském Hudebním divadle Karlín organizátoři vyhlásí vítěze obnovené veřejné hudební ankety Český slavík 21.