Očekávané události pátku 17. května 2019

Očekávané události pátku 17. května 2019
17. května 2019 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z událostí, které očekáváme v den 50. výročí úmrtí kardinála Josefa Berana, 17. května 2019.

Dnes končí lhůta pro písemnou žádost o voličské průkazy pro nadcházející volby do Evropského parlamentu. Lidé, kteří z jakýchkoli důvodů nebudou moci volit evropské poslance v místě svého bydliště, si dnes naposledy mohou písemně zažádat o voličský průkaz. Na osobní vyžádání a vyzvednutí budou mít ještě pět dní navíc. Na radnici či obecní úřad musejí zajít nejpozději ve středu 22. května, tedy dva dny před otevřením volebním místností

V Bruselu se bude konat jednání ministrů financí členských zemí Evropské Unie. Mluvit budou o zdanění digitální ekonomiky v kontextu snahy dohodnout řešení věci na globální úrovni. I o nových pravidlech týkajících se spotřebních daní, především okolo možností zvláštního režimu v souvislosti s domácím pálením alkoholu.

Ve finských Helsinkách zasedne výbor ministrů Rady Evropy. Šéfové diplomacií 47 členských států, včetně Česka, budou řešit otázky související se zajištěním dlouhodobé efektivity systému Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, spolupráci mezi Radou Evropy a Evropskou unií a politiku Rady Evropy vůči sousedním regionům. Předmětem diskuse budou také aktuální výzvy, kterým Rada Evropy čelí, včetně rozpočtové krize.

Do Lurd míří na 15 tisíc vojáků z více než 40 zemí, včetně naší, kteří se zde budou účastnit čtyřdenní mezinárodní pouti a modlit se za mír mezi národy.

Na Velehradě začne čtvrtý ročník akce Absolventský Velehrad, kde se ode dneška do soboty setkají mladí od 21 do 35 let. Tématem doprovázejícím třídenní program je otázka „Co je cíl?“, která má účastníky vést jednak k zamyšlení nad svým životem a postoji a zároveň k aktivnímu prožívání života. Bližší informace jsou k dispozici na http://absolventskyvelehrad.cz/.

Komiksově ztvárněný československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk se slovem Tož! v dialogové bublině láká návštěvníky na výstavu k 100. výročí brněnské univerzity. Lidé ji najdou v Místodržitelském paláci. Všechny stěny v přízemí paláce překryl černobílý motiv knihovny s nekonečnými řadami knih. Výstava potrvá do 30. září.

Komentované prohlídky včelnic nebo ochutnávky medu nabídne Den otevřených úlů, který se koná ode dneška do neděle. Do akce pořádané u příležitosti Světového dne včel se zapojí desítky chovatelů tohoto druhu hmyzu po celé republice. Jejich přehled a program celé akce je k dispozici na stránkách www.otevreneuly.cz.

V Klenčí pod Čerchovem dnes začíná Evropský festival duchovní hudby Šumava- Bayerischer Wald. Jedná se o nesoutěžní setkání pěveckých sborů, instrumentálních souborů a přátel sborového zpěvu převážně z České republiky a Německa, ale i dalších evropských zemí, založený roku 1997 Spolkem pro vokální a komorní hudbu Laetitia. Více na www.fdh.klatovynet.cz

A na hokejovém Mistrovství světa v Bratislavě se dnes tým Česka utká s Itálií.

Zprávy pro lidi dobré vůle

v 11, 13, 15 a 20 hodin.
V sobotu v 11 a 15 hodin, od 18 Zrcadlo týdne.

Pozvánky a informace z regionů ve všední den v 7.15, v sobotu od 9 hodin.

Regiony

Regiony