Očekávané události 5. května 2020

5. května 2020 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí v den, kdy si připomínáme 75 let od Pražského povstání i 71 let od založení Rady Evropy.

Mši sv. k 75. výročí konce války odslouží ve svatovítské katedrále v 18 hodin kardinál Dominik Duka. Bohoslužby věnované také na úmysl obětí koronaviru se letos zúčastní jen omezené množství lidí. Bude mezi nimi prezident republiky Miloš Zeman se svou manželkou a dcerou.

U příležitosti 75 let od vypuknutí Pražského povstání 5. května 1945 položí v 9 hodin předseda a první místopředseda Senátu ČR Miloš Vystrčil a Jiří Růžička kytici u budovy Českého rozhlasu, kde se v květnových dnech soustředily hlavní boje.

Český rozhlas připomene výročí Pražského povstání a bojů o Československý rozhlas celodenním zvláštním vysíláním na Radiožurnálu.

V 10 hodin proběhne pietní vzpomínkový akt u pomníku Obětem povstání v květnu 1945 při mostě Barikádníků na Praze 7, za účasti pražského primátora Zdenka Hřiba a starosty Prahy 7 Jana Čižinského.

Bude pokračovat řádná schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci by měli znovu projednat předlohu o prodloužení poskytování státního příspěvku drobným podnikatelům, kterou vrátil Senát. Zrychleně by mohli schvalovat vládní návrh zákona o zmírnění dopadů epidemie koronaviru na sport.

Znovu otevře Ústřední technická knihovna Českých drah v Kralupech nad Vltavou.

Na dnešek byl mimořádně vyhlášen celosvětový Den globální solidarity „GivingTuesdayNow“, jako reakce na aktuální události spojené s šířením onemocnění COVID-19. V ČR se k němu pod hlavičkou Giving Tuesday Česko připojuje Asociace společenské odpovědnosti. Zapojit se lze různě, například finanční či materiální podporou oblíbené neziskové organizace nebo vlastní dobrovolnickou akcí. V Praze bude na znamení dne solidarity po 21:00 večer v barvách Giving Tuesday svítit rozhledna na pražském Petříně a Černínský palác na Hradčanech, kde sídlí ministerstvo zahraničí. Na budovu Národního muzea se promítne srdce v barvách trikolory a fontána před budovou bude také zářit v národních barvách.