Očekávané události 30. září 2021

30. září 2021 Události Autor: Eva Svobodová

Přinášíme výběr z očekávaných událostí dneška:

Běh proti násilí pořádá Diakonie Českobratrské církve evangelické v pražské Oboře Hvězda.

Zamyšlení nad projevováním solidarity s lidmi pronásledovanými kvůli víře se uskuteční v  kostele sv. Vojtěcha v Praze-Dejvicích. O takzvané Červené středě zde budou hovořit generální sekretáři České biskupské konference a Ekumenické rady církví Stanislav Přibyl a Petr Jan Vinš nebo Tomáš Kraus za Federaci židovských obcí.

Končí výstava Sluneční králové v Národním muzeu v Praze. Přehlídka vzácných archeologických nálezů z Egypta měla původně skončit 7. února.

Dneškem naopak startuje mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos 2021.

Začíná také festival Film a architektura. Poukáže na roli architektury při propojování lidí, míst a kultur a představí výběr nejzajímavějších mezinárodních filmů se zaměřením na kvalitní architekturu.

Večer odstartuje štafeta Noční běh pro Světlušku, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu

Virtuálně se uskuteční akce s názvem Běžíme pro Svobodu zvířat! Výtěžek půjde na podporu kampaně za postupné ukončení pokusů na zvířatech.

V Brně na budově Filozofické fakulty Masarykovy univerzity bude odpoledne odhalena pamětí deska jejího někdejšího děkana historika Vladimíra Groha, umučeného před 80 lety nacisty. Následovat bude bohoslužba v nedalekém kostele Svaté rodiny v Grohově ulici.

Na věž kostela sv. Vojtěcha v Jílovém u Prahy bude vyzdvižen opravený kříž. Součástí kříže je schránka obsahující náboženské předměty a vzkazy obyvatel města dalším generacím.

V rakovnickém muzeu začne výstava s názvem TGM to nikdy nebude mít lehké připravená Ústavem pro studium totalitních režimů.

V Ústí nad Labem budou slavit 30 let od založení tamní Univerzity J. E. Purkyně.

30. výročí vzniku si připomene odbornou konferencí také Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Úvodní slovo pronese ekonom Jan Švejnar.

V Brně se také uskuteční koncert Nebe plné hvězd spojený s připomínkou výročí spjatých s druhou světovou válkou na jižní Moravě a pietním aktem.

V Japonsku končí nouzový stav, který vyhlásila vláda v dubnu kvůli silnému růstu případů nákazy koronavirem.

Francouzské velvyslanectví bude udělovat ceny mladým vědcům z českých univerzit a výzkumných center.

Zahajovacím ceremoniálem v Dubaji začne z loňska odložená světová výstava Expo 2020.