Očekávané události 24. února 2022

Očekávané události 24. února 2022
24. února 2022 Události Autor: Jaroslava Otradovcová

Nabízíme výběr z očekávaných událostí 440 let poté, co papež Řehoř XIII. bulou Inter gravissimas vyhlásil kalendářní reformu. Postupně zaváděný takzvaný gregoriánský kalendář se stal prakticky univerzálním a platí dosud. Občanský svátek slaví Matěj.

Kvůli útoku na Ukrajinu se dnes na mimořádné schůzce sejde Rada bezpečnosti OSN i prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela budou hledat způsob, jak pohnat Rusko k odpovědnosti za jeho činy a jak dále podpořit Ukrajinu. V jedenáct hodin dopoledne se má sejít i Bezpečnostní rada našeho státu. Krizi sledujeme a připojujeme se k modlitbám za mír, ke kterým včera opět vyzval papež František.  

Večer František povede online dialog s univerzitními studenty ze severní, střední a jižní Ameriky o hlavních výzvách naší doby.

Vatikán dnes také představí Poselství Svatého otce k nadcházející postní době. (Jeho biblické motto zní: "Nepřestávejme tedy konat dobro, neboť v patřičný čas budeme sklízet bez ustání. A tak dokud máme příležitost, prokazujme lásku všem lidem...").

Bezpečnostní výbor české Sněmovny bude v uzavřeném režimu pokračovat v debatě o nakládání s utajovanými informacemi v prezidentské kanceláři.

Zástupci lékařských a zdravotnických odborů se sejdou s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Chtějí s ním mluvit o škrtech ve zdravotnictví, s kterými nesouhlasí a kvůli kterým už před časem zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Ministr Válek dříve řekl, že navýšení příspěvků bylo jen slibem končící vlády. Nadále platí schválená úhradová vyhláška pro letošní rok.

Dojde k představení titulů jarního Velkého knižního čtvrtku.

Žďár nad Sázavou bude místem konání akce Home/les. V provizorním stanovém městečku se lidé dozvědí příběhy lidí bez domova, za podávanou polévku mohou přispět na zlepšení jejich situace.

Katolický dům Kopřivnice bude od 18. hodiny hostit debatu "Vy jste sůl země a světlo světa" s Benediktem Mohelníkem, šéfredaktorem Revue Salve a proděkanem KTF UK.

Na ústředním hřbitově v Plzni se uskuteční pietní akt u čestného hrobu Jiřího Trnky u příležitosti 110. výročí jeho narození.

Na Václavském náměstí budou lidé večer vzpomínat na studenta Jana Zajíce, který se 25. února 1969 upálil na protest proti pasivitě občanů a nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.